Connect with us

DRUŠTVO

TROJICA ZAPOSLENIH U “MESOPROMETU” OPTUŽUJU GAZDU ZA NAPAD

Gazda France negirao da je uperio pištolj na radnike u centru Bijelog Polja

Zaposleni došli kako bi sa Francom razgovarali o platnim listama i korišćenju bolovanja. Kažu da su odatle pobjegli nakon što je on repetirao pištolj i uperio ga ka njima

Hilmo Franca i zaposleni u Mesoprometu

Trojica radnika kompanije Mesopromet u Bijelom Polju tvrde da su preskinoć oko 23 časa napadnuti u centru grada, u restoranu “Centar”, od strane direktora i vlasnika Hilmije France, pišu „Vijesti“.

Zaposleni došli kako bi sa Francom razgovarali o platnim listama i korišćenju bolovanja. Kažu da su odatle pobjegli nakon što je on repetirao pištolj i uperio ga ka njima.

Oni su u taj ugostiteljski objekat, prema sopstvenom priznanju, došli da nađu Francu i s njim razgovaraju o platnim listama i korišćenju bolovanja…

Kažu da su odatle pobjegli nakon što je on repetirao pištolj i uperio ga ka njima.

Franca, međutim, u izjavi za „Vijesti“ negira da je bilo koga fizički napao, odnosno da je potezao i repetirao pištolj.

Tvrdi da te lažne optužbe serviraju “momci koji su suspendovani prije 20 dana” i da je zapravo on njihova žrtva.

Franca: Ja sam ugrožen

Franca je u razgovoru za „Vijesti“, ali i prethodno policiji, kazao da “nije tačno da je na bilo koga te večeri potezao pištolj ili fizički nasrtao”.

”Tačno je da posjedujem pištolj, koji sam te večeri imao u torbici sa mobilnim telefonima. To za potezanje i repetiranje pištolja su netačne i neosnovane tvrdnje”, kazao je Franca, dodajući da za posjedovanje oružja posjeduje dozvolu.

On kaže da dobe namjere nisu imali upravo ti radnici.

”Momci su suspendovani prije 20 dana sa posla. Došli su na ‘miroljubiv’ razgovor u 23.30 časova, i to ne na radnom mjestu, već u restoran, u nedjelju veče, iako do tada skoro da nisu dolazili u restoran. Ja sam taj koji je ugrožen od njih punih 20 dana”, kazao je Franca.

Svima u Crnoj Gori, naglasio je on, poznato koliko se teško odlučuju na suspenzije, ali u njihovom slučaju je postojao krajnje opravdan razlog i zakonski osnov.

”Primjera radi, njih trojica i Budimir Marašević su zaustavili procese proizvodnje komletne fabrike, ucjenjujući menadžmnet u sezoni, uz prijetnje štrajkom i napuštanjem posla. Međutim, kada su vidjeli da je Mesopromet po svim osnovama prema njima izmirio obaveze, sva četvorica su dan poslije obustave rada uzeli sumnjiva bolovanja, zbog kojih smo slali upit Ministarstvu zdravlja da provjere da li su ta bolovanja validna”, rekao je on.

Tužilaštvo upoznato

Enis Grbović, Božo Vuković i Slaviša Pajević, saopštili su da su sa direktorom pokušavali da razgovaraju u kafani, jer “do njega ne mogu da dođu već 20 dana”.

Tako su odgovorili na pitanje „Vijesti“ – zbog čega nisu to uradili redovnim putem i tražili prijem kod njega u zgradi kompanije…

Iz bjelopoljskog Osnovnog državnog tužilaštva saopštili su da je dežurna tužiteljka zaprimila prijavu i da je upoznata sa prijavom trojice radnika.

”Naložili smo policiji prikupljanje dokaza i obavještenja o ovom slučaju nakon čega će Osnovno državno tužilaštvo odlučiti da li postoje elementi nekog djela”, kazala je tužiteljka Jelena Vučetić, dodajući da od tih prikupljenih podataka zavisi da li će biti formiran predmet.

Iz Uprave policije nisu odgovorili na pitanja lista o tom slučaju.

Radnici tvrde da je Franca najprije fizički nasrnuo na Grbovića, a potom izvadio pištolj i repetirao ga u njihovom pravcu, nakon čega su se razbježali.

Osim Grbovića, isto su ispričali i Vuković i Pajević.

“Ničim nismo izazvali takvo ponašanje, on bi nam bio otac po godinama. Izvijeđao nas je usred restorana u kojem je bilo gostiju, uz prijetnje i repetiranim pištoljem, uperenim ka nama”, kazao je Vuković.

Rekao je da su potom “izletjeli napolje”.

Grbović priča da mu je Franca prišao i udario ga u predjelu potiljka zamahnutom otvorenom desnom šakom.

“Ostao sam pribran i nisam ni pokušao da mu uzvratim udarac. Ne sjećam se odakle je, nakon što me je udario, izvadio pištolj. Strašno smo se uplašili i izjurili napolje”, priča Grbović, a isto potvrđuje i Pajević.

Pajević tvrdi da su problemi počeli prije više mjeseci zbog prigovora za platne liste koje su, prema njihovim riječima, dostavili firmi.

“Osjećam se omalovaženo i pod velikim sam stresom. Kada čujete škljocanje zatvarača od pištolja, pa još u restoranu gdje je bilo ljudi, nikom nije svejedno”, kazao je Pajević.

Sva trojica rekla su da se plaše da se taj slučaj ne zataška, jer je u pitanju “moćan privrednik koji je poznat u državi i šire”.

”Samim tim ima i kapital i moć”, kazao je Pajević.

U zapisniku policije navodi se da je Vuković kazao da mu je nakon što su zatražili račun, Franca prišao i povikao: “Tri godine te ovdje nema, večeras si došao, mrš napolje”, stoji u zapisniku

“Udario me je otvorenom šakom”…
Direktor Franca je ustao od stola gdje je sjedio sa radnicima, sišao niz stepenice, prišao do našeg stola i obratio se Božu Vukoviću riječima: „Šta ćeš ti ovdje, nije te bilo tri godine, izađi napolje’”.

To je u policiji ispričao Grbović Enis.

Tvrdi da se potom okrenuo ka njemu i rekao mu: “Što nisi došao onu noć kad smo te zvali”.

”A zatim me udario otvorenom šakom u predjelu glave, govoreći pritom: ‘Izlazite napolje’. Božo je tad prokomentarisao: ‘Dobro direktore’, a Hilmija Franca tad vadi i repertira, govoreći: ‘Izlazite napolje’”…

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Crkveni odbor: Poziv srpskom narodu Berana i Vasojevićkog kraja da pomognu gradnju Hrama Svetog Simeona Mirotočivog

“Izgradnja Sabornog Hrama Svetog Simeona Mirotočivog se primiče svome završetku gdje je, kako to obično biva, potrebno uložiti najviše pažnje, znanja, ljubavi i sredstava“

Hram Svetog Simeona Mirotočivog u Beranama, Foto: Berane online

Crkveni odbor uputio je opšti poziv za pomoć za gradnju Sabornog Hrama Svetog Simeona Mirotočivog u Beranama, blagovjernom srpskom narodu Berana i Vasojevićkog kraja, koji prenosimo integralno: ​

“Izgradnja Sabornog Hrama Svetog Simeona Mirotočivog se primiče svome završetku gdje je, kako to obično biva, potrebno uložiti najviše pažnje, znanja, ljubavi i sredstava. Ovaj monumentalni, saborni poduhvat naše bogomspasavane Eparhije budimljansko-nikšićke, njenog sveštenstva, monaštva i vjernog naroda je blagoslovom Njegovog preosveštenstva Episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija obogaćen novoodobrenim projektom izgradnje Eparhijskog centra i episkopske rezidencije pri ovome hramu, jer se sabornost ovoga Svetoga hrama upravo i ogleda u tome što on treba da služi za proširenu, sadržajniju i obogaćenu misiju eparhijskog Episkopa.​

Stoga se Vaša sveta majka Crkva obraća Vama, svojoj djeci, zaštitnicima, dobrotvorima i poštovaocima da uzmete opšteg učešća u finansiranju i dovršavanju ovog monumentalnog poduhvata koji će još jednom blagovjerne i hristoljubive žitelje Berana i vasojevićkog kraja staviti na značajno mjesto na mapi Svetosavlja.​Zato i Vas dragi sugrađani, saplemenici, saborci, braćo i sestre Srbi pravoslavni kao odbor za izgradnju ove svetinje molimo da svako da, makar i mali doprinos završetku ove Svetinje.

Svaki će doprinos, makar i najmanji, ne samo pomoći da se ovo saborno djelo ljubavi završi nego će vratiti duh sveopšteg napretka i blagostanja srpskom narodu. Ne smijemo nikad smetnuti sa uma drevnu srpsku duhovnu zakonitost da gradeći Hram ne samo da izgrađujemo sebe već i radujemo sjene predaka i svijetlimo put našim potomcima i cijelom srpskom rodu”, stoji na kraju poziva Crkvenog odbora.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Crna Gora danas obilježava Dan nezavisnosti

Osamnaest godina otkako je Crna Gora na referendumu obnovila državnu samostalnost

Crna Gora danas slavi Dan nezavisnosti i 18 godina od kada je na referendumu obnovila državnu samostalnost.

Na referendumu 21. maja 2006. godine glasalo je 419.240 građana, ili 86,5 odsto od ukupnog broja birača.

Nezavisnost države podržalo je 230.661, ili 55,5 odsto građana Crne Gore koji su izašli na referendum, dok je za ostanak u zajedničkoj državi sa Srbijom glasalo 185.002 ili 44,5 odsto.

Skupština Crne Gore prethodno je usvojila Zakon o referendumu, koji je dogovoren uz preporuku Evropske unije. Za uspjeh referenduma bilo je potrebno da ga podrži 55 odsto izašlih birača.

Referendumsko pitanje glasilo je – Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom.

Skupština Crne Gore je 2. marta, na predlog predsjednika Republike Filipa Vujanovića, donijela odluku da referendum o državno-pravnom statusu bude održan 21. maja.

Za predsjednika Republičke referendumske komisije (RRK) izabran je Slovak František Lipka.

Pravo izjašnjavanja na referendumu imali su građani koji u skladu sa propisima o izborima imali biračko pravo.

Prema podacima RRK, pravo glasa na referendumu imalo je 484,7 hiljada građana.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Veljović u teškom stanju: Prebačen u Klinički centar

„Smješten je na KBC i njegovo zdravstveno stanje je ozbiljno ugroženo, a na šta smo ukazivali prethodnih mjeseci“, rekao je Volkov

Foto: Luka Zeković

Bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović prevezen je u Klinički centar Crne Gore i njegovo zdravstveno stanje je ugroženo, potvrdio je Portalu RTCG njegov advokat Mihailo Volkov.

Volkov je Portalu RTCG kazao da su na Veljovićevo loše zdravstveno stanje ukazivali prethodnih mjeseci.

„Smješten je na KBC i njegovo zdravstveno stanje je ozbiljno ugroženo, a na šta smo ukazivali prethodnih mjeseci“, rekao nam je Volkov.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) saopštilo je prošle sedmice da je podgoričkom Višem sudu predalo optužnicu protiv 15 osoba, uključujući i bivšeg direktora Uprave policije Crne Gore Veselina Veljovića, koji se tereti da je zloupotrijebio službeni položaj u korist kriminalne organizacije koja se bavila švercom cigareta.

Optužnica je, osim protiv Veljovića, predata protiv još 14 osoba za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, dva krivična djela krijumčarenja, pranje novca i zloupotreba službenog položaja, a u njoi je predloženo da se Veljoviću i još dvojici uhapšenih produži pritvor.

Veljović je jedan od ključnih ljudi u sektoru bezbjednosti u posljednje tri decenije i bliski saradnik bivšeg crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića.

Uhapšen je 24. jula prošle godine.

Tokom karijere, dio partija i nevladinih organizacija optuživao je Veljovića za zloupotrebu položaja, bespogovornu političku lojalnost Đukanoviću, ali i za umiješanost u sporne slučajeve prodaje državne imovine.

Nakon završetka Vojne akademije u Beogradu, Veljovićeva policijska karijera počinje 1992. postavljenjem za komandira Centra bezbjednosti u Pljevljima, na krajnjem sjeveru Crne Gore.

Iz tog perioda problematizovana je njegova uloga u progonu Bošnjaka iz sela Bukovice na sjeveru Crne Gore, u smislu da policija nije, od srpskih paravojnih formacija, zaštitila tamošnje stanovništvo.

Veljović je, međutim, tvrdio da je policija sačuvala mir u Pljevljima.

Od 1995. je punu deceniju bio na čelu Specijalne antiterorističke jedinice, uključujući i vrijeme političkih previranja u Crnoj Gori 1998. između dotadašnjih partijskih saboraca Mila Đukanovića i Momira Bulatovića.

U vrijeme njegovog upravljanja policijom do kraja 2011. godine je, između ostalog, ubijen policijski inspektor Slavoljub Šćekić (2005.), pretučeni novinar Tufik Softić (2007.) napadnut tadašnji direktor „Vijesti“ Željko Ivanović (2007.), te urednik i fotoreporter tog lista, Mihailo Jovović i Boris Pejović (2009.).

Većina tih slučajeva do danas nijesu rasvijetljeni.

Veljovićevom vozaču i šefu obezbjeđenja je suđeno zbog prijetnji upućenih novinarki Oliveri Lakić 2011. godine. Lakić je u tom periodu pisala o švercu duvana iz fabrike „Tara“ iz Mojkovca, sa kojom se nezvanično povezivao Veljović, rođeni Mojkovčanin.

Bivši policijski službenik Brajuško Brajušković optužio je kasnije, 2013. godine, Veljovića da je organizovao „crne trojke“ – batinaške grupe, koje su navodno prebijale nepodobne novinare i opozicionare.

Iz Uprave policije je 2011. potekao falsifikovani listing telefonskih razgovora tadašnjeg premijera Igora Lukšića, kojim je pokušana njegova kompromitacija, pošto se među pozivaocima našlo ime i osuđenog narkobosa Darka Šarića.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije