Connect with us

POLITIKA

LIDER BOŠNJAČKE STRANKE

Ibrahimović ubijeđen: „Dobićemo u četvrtak kvalitetnu proevropsku Vladu“

„Nadam se da će možda i SD biti dio manjinske vlade“, kazao je Ibrahimović

Crna Gora će u četvrtak dobiti kvalitetnu proevropsku i odgovornu vladu, koja će se hrabro suočiti sa izazovima i neće biti politikantska, poručio je lider Bošnjačke stranke (BS) Ervin Ibrahimović.

Ibrahimović je u intervjuu agenciji MINA kazao da se nada da ima još malo prostora da Socijaldemokrate (SD) budu konstituent manjinske vlade, i ocijenio da bi ta partija, kao proevropska i državotvorna, mogla da pruži dodatni kvalitet budućoj izvršnoj vlasti.

Upitan da li to znači da se i dalje pregovara o tome da SD bude dio vlade, on je rekao da je po prirodi optimista i čovjek dijaloga i dogovora, pa da zato ne želi da kaže da je ta priča završena.

„Vjerujem da uvijek ima prostora za dogovor, zato sam i rekao da se nadam da će možda SD biti dio manjinske vlade“, naveo je Ibrahimović.

On očekuje da će se SD, iako ne bude konstituent vlade, ponašati kao prethodnih godinu i po i glasati za sve ono što je dobro za građane, nevažno od koga dolaze inicijative.

„Vjerujem da će pitanja koja ste podcrtali, posebno što se tiče sudstva i tužilaštva i svih onih pravaca za koje treba dvotrećinska ili tropetinska većina, SD podržati iako ne bude u vladi“, kazao je Ibrahimović.

On je rekao da je iz više razloga važno da Crna Gora 28. aprila dobije novu vladu, prije svega, kako je rekao, da bi državu napokon vratili na put na kojem je bila do dolaska odlazeće izvršne vlasti.

„Moramo što hitnije da se vratimo na evropski put, put evropske, antifašističke Crne Gore. Moramo da krenemo putem evropskih integracija i obezbijedimo ekonomsku i fiskalnu konsolidaciju“, istakao je Ibrahimović.

On je naglasio da je potrebno vratiti međunarodni ugled i povjerenje koje je, kako je ocijenio, izgubljeno u posljednjih godinu i po.

Prema riječima Ibrahimovića, zbog agresije Rusije na Ukrajinu, ekonomska i bezbjednosna situacija na međunarodnom planu su se skoro iz temelja promijenile.

„Važno je zato da sa našim međunarodnim partnerima promptno reagujemo na sva dešavanja koja su izazvana uticajem agresije Rusije na Ukrajinu“, naveo je Ibrahimović.

Crna Gora je, kako je kazao, na pragu turističke sezone i potrebno je dobro se pripremiti.

„Sa druge strane, čini mi se kao da smo svi postali manje oprezni kada je u pitanju pandemija kovid-a 19. Svjetska zdravstvena organizacija, a i naš zdravstveni sistem, upozoravaju da je pandemija i dalje prisutna“, rekao je Ibrahimović.

Sve to, kako je naveo, direktno utiče na ionako ugroženi standard građana, tako da je potrebno što prije obezbijediti kvalitetnu vlast, koja se zbog dnevno-političkih koristi neće neozbiljno odnositi prema svim tim izazovima.

„Imao bih još dosta toga da nabrajam zašto je potrebna ova vlada. Čini mi se da je, više nego ikad, naše društvo svjesno da se mora što prije dobiti nova vlada, kako bismo se promptno uhvatili u koštac sa svim ovim stvarima“, dodao je Ibrahimović.

On je, odgovarajući na pitanje koji su najveći izazovi buduće izvršne vlasti, ocijenio da je odlazeća izvršna vlast ostavila dosta izazova.

„Prije svega, moramo što prije zaustaviti razaranje našeg građanskog, multietničkog, evropskog društva, konsolidovati ekonomiju. Moramo snažno krenuti putem evropskih integracija“, naveo je Ibrahimović.

On je istakao da je potrebno snažno zalaganje za otvaranje dijaloga, kako bi se smanjila podijeljenost u društvu.

„Da napokon sudstvo i tužilaštvo dobiju one rukovodioce i onu vrijednost koja i treba da bude, ljude od kvaliteta, autoriteta, kako bi pravda u Crnoj Gori bila dostižna“, kazao je Ibrahimović.

Upitan da prokomentariše navode da će unutar vlade biti dosta ideoloških i drugih razmirica, on je rekao da jednoumlje nigdje nije dobro, tako da ne bi bilo dobro ni u novoj vladi i ocijenio da je upravo ta raznolikost prednost.

Kako je rekao Ibrahimović, u vladi će zajedno sjedjeti predstavnici Građanskog pokreta URA, Socijalističke narodne partije, Socijaldemokratske partije, manjinskih partija, uz manjinsku podršku Demokratske partije socijalista.

On smatra da je to veliki iskorak u društveno-političkom životu Crne Gore i da je to, kako je kazao, prava priča za budućnost države.

„Mi smo uspjeli da razgovaramo, da se dogovorimo, i 28. aprila ćemo dobiti, neko će reći hetereogenu vladu, a ja mislim da ćemo dobiti kvalitetnu vladu“, rekao je Ibrahimović.

Prema njegovim riječima, od potpisivanja Memoranduma o saradnji skrenuli su pažnju da su političari spremni da sjednu da razgovaraju i pregovaraju i o onim stvarima o kojima nemaju isto mišljenje.

To je, kako je dodao Ibrahimović, dobar signal i poruka građanima Crne Gore da su spremni da prave određene iskorake.

On je, upitan da li smatra da 46 poslanika koji su sazvali sjednicu Skupštine mogu snositi krivičnu odgovornost, kazao da je svi trebalo, pa i oni koji sada pozivaju na krivičnu odgovornost, da se zapitaju kako je građanima u ovih par mjeseci blokade Skupštine i svih procesa koji direktno utiču na njihov život.

Prema riječima Ibrahimovića, građani će suditi ko je kriv zbog blokade Skupštine i države.

„Kada pričamo o krivičnoj odgovornosti, mislim da je i pravnim laicima jasno da ako ste uradili nešto što je neustavno, onda treba da odgovarate, ali ako je ono što radite ustavno, to ne može biti nezakonito, tako da smo potpuno relaksirani“, naveo je on.

Ibrahimović vjeruje da svi treba da se ponašaju odgovorno prije svega prema građanima koji, kako je istakao, najviše osjećaju zaključavanje parlamenta.

„Nažalost, svjedoci smo enormnog porasta cijena životnih namirnica, toga da imamo najskuplje gorivo u regionu, i nijesmo ni za jotu poboljšali ekonomski standard građana u ovom vrlo izazovnom vremenu“, dodao je Ibrahimović.

Komentarišući ostavku Strahinje Bulajića na mjesto poslanika i potpredsjednika Skupštine, Ibrahimović je kazao da je sa njim imao izvanrednu saradnju u parlamentu.

„Srećan sam da sam imao takvog kolegu i prijatelja“, rekao je Ibrahimović.

On je naveo da to nije samo njegovo mišljenje.

„Mišljenje svih kolega je da se radi o izuzetno časnom čovjeku. Sa druge strane, njegov čin ostavke je usljed pritiska njegovih partijskih kolega“, kazao je Ibrahimović.

On je rekao da se svi moraju držati Ustava.

„Moramo omogućiti poslanicima da rade prema svojoj savjesti, bez ikakvog vida pritiska“, dodao je Ibrahimović.

On je, odgovarajući na pitanje kako komentariše kritike da buduća vlada služi samo za raspodjelu funkcija i da bi se „namirile“ potrebe partija, kazao da zna da je većina građana srećna što će Crna Gora dobiti proevropsku i odgovornu vladu, koja neće biti politikantska i koja će se hrabro suočiti sa izazovima.

„Nemojmo zaboraviti da je vlada političko tijelo, tako da dozvolimo da ipak ima prostora da političke partije utiču na određena imena i procese“, rekao je Ibrahimović.

On je dodao da je najvažnije koliko će vlada moći da napreduje u procesu stvaranja boljeg kvaliteta života građana i jačanja prosperiteta države.

Ibrahimović je poručio da će se vlada baviti poboljšanjem standarda, ekonomskim i drugim vrijednostima koje će, kako je naveo, napraviti pravi zamajac u razvoju Crne Gore, a samim tim stvoriti ambijent da građani imaju život dostojan građana Evropske unije.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Spajić: Srbi nisu genocidan narod

„Nijedan narod nije genocidan“

Spajić, Foto: Luka Zeković

„Za nas Srbi nijesu i ne mogu biti genocidan narod. To i ne postoji. Nijedan narod nije genocidan”, poručio je premijer Spajić u objavi na društvenoj mreži “X”.

Spajić je istakao da na temelju predloženih amandmana niko ne može reći da Crna Gora osuđuje srpski narod, Srbiju ili Republiku Srpsku.

„Srbi u Crnoj Gori čine značajan procenat našeg stanovništa i to nikada ne smijemo zanemariti. Za nas Srbi nijesu i ne mogu biti genocidan narod. To i ne postoji. Nijedan narod nije genocidan”, ističe se u objavi.

Premijer zaključuje da samo radom i rezultatima kakvi su naši – Evropskoj uniji dokazujemo da se vrijedi boriti za Crnu Goru, za Zapadni Balkan i bolje sjutra svih naroda koji žive na ovim prostorima.

Osuda genocida, gdje god da se desio

Spajić je juče saopštio da će Crna Gora glasati za Rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici u UN, kao i da će glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

“Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas – Srebrenicu. Nikakav problem to nije. Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo”, rekao je Spajić u Skupštini Crne Gore, odgovarajući na pitanje lidera opozicione Bošnjačke stranke hoće li Crna Gora podržati Rezoluciju o Srebrenici, koju su inicirale Njemačka i Ruanda.

On je najavio da će “Vlada o tome raspravljati”, ali da “misli da je to izlišno spominjati, jer smo se sporazumno obavezali da vodimo proevropsku politiku”. Najavio je i amandmane.

Premijer je naveo da prvi amandman glasi „ponavljujući da je krivica za zločin genocida individualizovana i da se ne može pripisati nijednoj etničkoj, verskoj ili drugoj grupi ili zajednici u cjelini“, a drugi „potvrđujući nepovredivost opšteg okvira sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini sa svim njegovim odredbama“, prenosi Glas Amerike.

“Čvrsto vjerujemo da se ovim amandmanima uvažavaju žrtve, ali i sprječava žigosanje naroda zbog zločina pojedinaca. Oni imaju za cilj da onemoguće manipulacije koje često služe određenim društveno- političkim činiocima za unutrašnje potrebe”, rekao je Spajić.

On je ocijenio da je “Rezolucija o genocidu u Srebrenici koja je na dnevnom redu u UN-u je jako osjetljiva tema, a Crna Gora kao multietnička država ima obavezu da spriječi zloupotrebu žrtava, te pruži dodatan napor ka smanjenju etničkih distanci i prevazilaženju tenzija u regionu”.

Obrazlažući pitanje upućeno premiieru, lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović podsjetio je da su Rezoluciju do sada kosponzorisali neki od ključnih crnogorskih međunarodnih partnera, među kojima su SAD, Francuska, Turska, Velika Britanija, Luksemburg, Austrija, Švedska, Italija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija, Slovenija i Sjeverna Makedonija.

On je naveo da bi “Crna Gora glasanjem za Rezoluciju još jednom stala na istu stranu sa državama razvijene demokratije i poštovanja prava i potvrdila da suštinski, a ne deklarativno, pripada dijelu civilizivanog svijeta čiji dio želi da bude vrijednosno, suštinski i formalno”.

Spajićeva najava naišla je na oštru reakciju vladajuće prosprske Demokratske narodne partije Milana Kneževića, koja je saopštila da će “današnja izjava premijera Milojka Spajića da će Vlada Crne Gore glasati za Rezoluciji o Srebrenici, nanijeti nepopravljivu štetu srpskom i crnogorskom narodu u Crnoj Gori, uvodeći nas u društevno političku nestabilnost i dodatnu polarizaciju.

DNP je su saopštila da je “ovakvim stavom Milojka Spajića grubo narušen koalicioni Sporazum kojim je jasno precizirano da nova izvršna vlast neće potencirati i otvarati teme koje će nas dijeliti po nacionalnim, vjerskim i ideološkim šavovima”.

Oni su poručili premijeru „da su nepostojanje ekonomskog programa Evropa sad 2, indolentan, nestručan i vrlo sumnjiv i skandalozan način ponašanja i rada jednog broja ministara, ali i današnja podrška Rezoluciji o Srebrenici, doveli u pitanje našu dalju podršku njegovoj Vladi i…eventualnoj rekonstrukciji Vlade u junu”.

Američka ambasada u SAD je ranije saopštila da je Stejt dipartment imao uvid u nacrt amandmana Crne Gore na tekst Rezolucije o Srebrenici, ali je demantovala informacije koje su objavili lokalni mediji da SAD u tome imaju posredničku ulogu.

Više uticajnih crnogorskih nevladinih organizacija zahtjevalo je, u pismu upućenom premijeru Milojku Spajiću, izjašnjenje predlaže li Vlada Crne Gore amandmane na Rezoluciju o Srebrenici, te ako je to tako, da objavi i argumentovano obrazloži tekst tih amandmana.

Posebno zahtijevaju od premijera Spajića da, prilikom izjašnjavanja o eventualnim amandmanima, saopšti i da li će Crna Gora, uz njih, kosponzorisati rezoluciju o Srebrenici ili neće, i ako neće – zbog čega neće, kao i da li se, na bilo koji način, dovodi u pitanje glasanje Crne Gore o rezoluciji, u slučaju da amandmani ne budu usvojeni.

Više od 100 NVO i preko 350 građana Crne Gore, uključujući i brojne javne ličnosti, podržalo je inicijativu da Crna Gora konsponzoriše Rezoluciju o Srebrenici, navodeći da bi to bio “dostojnan izraz poštovanja prema žrtvama srebreničkog genocida i odgovornim odnosom prema budućnosti.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Stijović i Delić nisu više savjetnici Milatovića: Podnijeli ostavke iz ličnih razloga

Oni su pokrivali pozicije savjetnika za regionalni razvoj i za odnose sa javnošću

Stijović, Foto: Vlada Crne Gore

Aleksandar Stijović podnio je ostavku na mjesto savjetnika predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.

„Podnio sam ostavku iz ličnih razloga. Ne bih dalje ništa da komentarišem“, rekao je Stijović „Vijestima“.

On je pokrivao poziciju savjetnika za regionalni razvoj u Kabinetu Milatovića.

Stijović je imenovan na tu poziciju u junu prošle godine.

On je bio ministar poljoprivrede u Vladi Zdravka Krivokapića do aprila 2020. godine.

Pored Stijovića, ostavku je podnio i Goran Delić savjetnik za odnose sa javnošću predsjednika Crne Gore Jakova MIlatovića.

Delić

Delić je napisao da iz ličnih razloga podnosi ostavku na to mjesto.

„Svim koleginicama i kolegama zahvaljujem na saradnji i želim puno uspjeha na ličnom i profesionalnom planu“, kazao je Delić.

On je na toj poziciji bio od sredine februara. U kabinet predsjednika došao je iz Centra za demokratsku traziciju (CDT).

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Spajić: Glasaćemo za rezoluciju o Srebrenici

„Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo“, kazao je Spajić

Foto: Gov.me/S.Matić

Premijer Milojko Spajić je kazao da će Crna Gora glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

“Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas – Srebrenicu. Nikakv problem to nije. Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo. Vlada će o tome raspravljati, ali mislim da je to izlišno spominjati jer smo se sporazumno obavezali da vodimo proevropsku politiku”, kazao je Spajić odgovarajući danas u Skupštini na pitanja predstavnika poslaničkih klubova, na posebnoj sjednici posvećenoj premijerskom satu.

Lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović pitao je Spajića hoće li Crna Gora na zasijedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) podržati Rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici koju su inicirale Njemačka i Ruanda.

Ibrahimović je rekao da su Rezoluciju do sada kosponzorisali neki od ključnih crnogorskih međunarodnih partnera, među kojima su SAD, Francuska, Turska, Velika Britanija, Luksemburg, Austrija, Švedska, Italija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija, Slovenija i Sjeverna Makedonija.

Ibrahimović smatra da bi Crna Gora glasanjem za Rezoluciju još jednom stala na istu stranu sa državama razvijene demokratije i poštovanja prava i potvrdila da suštinski, a ne deklarativno, pripada dijelu civilizivanog svijeta čiji dio želi da bude vrijednosno, suštinski i formalno.

“Ja vjerujem da možete državnički da se nosite sa svim izazovima koji su pred ovom Vladom.Vjerujem da možete da uvedete ovu državu u EU, ali imate izazov – Rezoluciju koju su podnijeli evropski partneri. …Da li vi možete odgovoriti ovako važnom izazovu”, rekao je Ibrahimović.

Istakao je da se u tekstu Rezolucije nigdje ne pominje da je jedan narod genocidan.

Spajić je odgovorio da su on i svi ljudi iz PES-a oduvijek bili prozapadno orjentisani.

“Što su iz DPS-do 2014.imali proprusku a od tada proveropsku, čestitam na promjeni. Ali oni su prihvatili moju politiku. Vi ste 25 godina vodili prorusku politiku, a onda pet godina proevropsku”.

Ibrahimović je kazao da je shvatio da će Vlada podržati Rezoluciju.

“Drago mi je da javnost to čuje, ali volio bih da svi predstavnici vlade shvate da nam je mjesto sa zemljama koje su kosponzori ove Rezolucije. To je civilizacijska potreba ovoga društva”, rekao je.

Spajić je rekao da ne prihvata tezu da je Crna Gora lošija od bilo koga:

“Mi smo jednaki sa Francuzima, Njemcima, Amerikancima, Austrijancima, uvijek. Mi nismo tikva bez korijena, naš korijen je veliki. Mi smo Evropa opet, Crna Gora se vraća svojim korijenima. Mi treba da budemo lideri u Evropi”, kazao je Spajić.

Istakao je da mnogi nisu pročitali Rezoluciju, navodeći da amandmani na Rezoluciju govore da nijedan narod nije genocidan:

“Svi naši partneri su ih podržali. Jesmo li čuli reakciju BIH? Ubijeđen sam da su amandmani odlični i da će da pokažu pravu namjeru. Treba čitav region smiriti…Vidimo da će i Jasenovac biti u proceduri. Mi smo za”, rekao je Spajić.

Amandmani će, kako je rekao, dati sigurnost da niko nema ništa protiv srpskog naroda.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije