Connect with us

BALKAN I SVIJET

NJEMAČKA I DRUGI SVJETSKI RAT

Kako je penzioner u podrumu krio ozloglašeni nacistički tenk (VIDEO)

Tužioci i advokati u Njemačkoj ne mogu da smisle način kako da kazne penzionera koji je u svom podrumu decenijama čuvao nacistička ratna oružja – tenk „panter“ i protivavionski top kalibra 88 milimetara.

Foto: Profimedia

Tenk, top i torpedo su izvađeni iz podruma kuće u gradu Hajkendorf na sjeveru Njemačke 2015. godine.

Čitava akcija zahtijevala je angažovanje nekoliko vojnih vozila i par desetina vojnika i višečasovno pažljivo izvlačenje iz podruma.

Šest godina kasnije, tužioci i advokati i dalje ne mogu da se dogovore o visini kazne, koja može da bude i 500.000 evra.

Optuženi, star 84 godine, takođe mora da pronađe nov dom za svoju nesvakidašnju kolekciju.

Njegov advokat kaže da je američki muzej zainteresovan da kupi tenk „panter“, koji se smatra jednim od najboljih tenkova Drugog svetskog rata.

Osim za tenk, nekoliko kolekcionara iz Nemačke zainteresovano je za druge stvari iz kolekcije – popularn top „88“, takođe jedan od najubojitih topova rata, kao i za puške i pištolje.

Na jučerašnjem saslušanju u Kilu, oko 100 kilometara udaljenom od Hamburga, pravnici su pokušali da utvrde da li kolekcija krši njemački Zakon o kontroli naoružanja, kojim se reguliše proizvodnja, prodaja i transport oružja.

Tenk panter i top 88 – strah i trepet rata

Nacistička Njemačka je 1943. godine izbacila na ratište prve „pantere“. Kao srednje težak tenk bio je namenjen prije svega obračunu sa sovjetskim tenkovima „T-34“ i „KV“, koji su predstavljali neprijatno iznenađenje za Vermaht na istočnom frontu.

„Panter“ se isticao po brojnim stvarima. Bio je prilično dobro oklopljen (posebno sprijeda), a kosi oklop predstavljao je veliko unapređenje u odnosu na druge njemačke tenkove tog doba.

Bio je relativno brz. Kasnije verzije bile su i prilično pouzdane, mada u vojnim krugovima postoji konsenzus oko toga da je tenk i dalje bio prekomplikovan za proizvodnju i popravku.

Ipak, ono što je bilo najimpresivnije je glavno naoružanje – protivtenkovski top kalibra 75 milimetara, posebno prilagođen za „pantera“. Dužina cijevi i veće punjenje granata omogućavale su projektilima izuzetno veliku brzinu i samim time probojnu moć.

Iako ne tako velikog kalibra, „panterov“ top imao je izuzetni protivtenkovski potencijal i mogao je da uništi bilo koji saveznički tenk.

Protivavionski top pronađen kod nemačkog penzionera takođe je jedno od najpoznatijih oruđa Drugog svjetskog rata.

Primarna funkcija bila mu je protivavionska, zbog koje je razvijen tridesetih godina. Vertikalni domet mu je bio od 8 do 15 kilometara, a horizontalni od 14 do 20 kilometara, u zavisnosti od tipa.

Uvježbana posada mogla da ispali oko 25 granata u minuti, a bio je veoma uspešan zbog svoje visoke preciznosti.

Njemačka vojska je, međutim, otkrila da top može da se primijeni i u protivtenkovskoj ulozi, i to veoma uspješno.

Odlična preciznost i probojnost učinile su ga jednim od najozloglašenijih nacističkih ratnih oruđa, sposobnih da uništi skoro svaki tenk i oklopno vozilo rata. Prilagođena verzija ugrađivana je u najpoznatiji njemački teški tenk „tigar“.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

BALKAN I SVIJET

Crna Gora šesta zemlja u Evropi sa najvećim prisustvom mafije i organizovanog kriminala

„Crna Gora je glavna ulazna tačka za trgovinu kokainom iz Latinske Amerike. Droga ulazi u Crnu Goru, prolazi kroz druge balkanske zemlje, a zatim završava u Evropskoj uniji. Luka Bar je takođe prepoznata kao evropski centar za šverc cigareta, a to je trgovina koju podržavaju i visoki zvaničnici i neki političari“

Na Youtube kanalu „Amazing Europe“ može se vidjeti lista deset zemalja sa najvećim prisustvom mafije i organizovanog kriminala. Iako je uglavnom prva asocijacija na mafiju Italija, istraživanje je pokazalo da je u vrhu Turska. Zanimljivo je da je Crna Gora zauzela šesto mjesto. Podaci su bazirani na osnovu „Globalnog indeksa organizovanog kriminala“.

Globalni indeks organizovanog kriminala pokazuje da je Evropa drugi najbezbjedniji kontinent kada je u pitanju opasnost od organizovanog kriminala, ali se neke evropske zemlje i dalje ističu po prisustvu i žestini nekih moćnih kriminalnih grupa.

Ističu da su dvije glavne prednosti organizovanog kriminala u Crnoj Gori njena geografska lokacija i povezanost tih grupa sa državnim organima.

„Crna Gora je glavna ulazna tačka za trgovinu kokainom iz Latinske Amerike. Droga ulazi u Crnu Goru, prolazi kroz druge balkanske zemlje, a zatim završava u Evropskoj uniji. Luka Bar je takođe prepoznata kao evropski centar za šverc cigareta, a to je trgovina koju podržavaju i visoki zvaničnici i neki političari. Uzgoj kanabisa na otvorenom sve je rasprostranjeniji u Crnoj Gori, a dvije glavne destinacije su Španija i Njemačka“, ocjena je kanala „Amazing Europe“.

Iznuda i reketiranje je takođe rasprostranjeno u građevinskom sektoru u Crnoj Gori i vrši se protiv raznih preduzeća i hotela u gradovima kao što su Podgorica, Budva, Herceg Novi i Bar.

U Crnoj Gori raste i problem ilegalnog tržišta divljači.

„Zaštićene vrste kao što su mrki medvedi, bjeloglavi i pelikani se hvataju živi i prodaju ilegalno u drugim evropskim zemljama. Dva najmoćnija i najnasilnija klana u Crnoj Gori su Škaljarski i Kavački. Oni se uglavnom bave pranjem novca i trgovinom kokainom iz Latinske Amerike, a ozloglašeni su po primjeni ekstremnog nasilja ne samo u Crnoj Gori već i u Srbiji“, naveli su oni.

S toga, prema pomenutom izvještaju, Srbija je na petom mjestu – ispred sedmoplasirane Španije, Bjelorusije koja je osma, Bosne i Hercegovine i desetoplasirane Francuske.

Četvrta na listi je Italija, a ispred nje su Ukrajina, Rusija i na prvom mjestu Turska.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Izrael napao Iran

Pogođena vojna baza kod Isfahana u Iranu

Foto: AP (arhiva)

Izrael je jutros izveo napad na teritoriju Irana, rekao je neimenovani američki zvaničnik za Si-En-En. Iran je aktivirao protivvazdušnu odbranu iznad Isfahana, zbog čega su se čule eksplozije u tom gradu, prenijela je državna novinska agencija IRNA. Oborene tri izraelske bespilotne letjelice.

Kako navodi AP, ostalo je nejasno da li je Iran bio „pod napadom“, ali su tenzije i dalje velike između Tel Aviva i Teherana nakon iranskog napada na Izrael od 13. aprila, u kojem je učestvovalo više od 300 dronova i raketa.

IRNA navodi da je PVO dejstvovao u nekoliko iranskih pokrajina, ne navodeći zbog čega. Izrael je poručio da će se osvetiti za napad Irana, dok su saveznici Tel Aviva apelovali da ne uzvraća na napad kako se ne bi proširio konflikt.

Novinska agencija Tasnim prijenijela je da su iranska nuklearna postrojenja bezbjedna i netaknuta.

Pogođena vojna baza kod Isfahana u Iranu

Njujork tajms citira tri iranska zvaničnika koji su potvrdili da je u napadu pogođena vojna baza u blizini Isfahana, ne navodeći koja je država izvršila napad.

Međutim, dva izraelska vojna zvaničnika izjavila su da Izrael stoji iza napada.

Rojters navodi da se nekoliko iranskih nuklearnih postrojenja nalazi u provinciji Isfahan, uključujući Natanz, koji se smatra centralnim dijelom iranskog programa obogaćivanja uranijuma.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Iran napao Izrael sa desetinama projektila: Vanredno stanje u Jordanu i Siriji, Netanjahu okupio ratni kabinet

Izraelska vojska kaže da će tim letjelicama trebati sati da stignu do Izraela i da će sirene za upozorenje biti aktivirane u svim ugroženim područjima

Foto: Agencije (arhiva)

Iran je večeras lansirao više desetina bespilotnih letjelica i projektila ka Izraelu.

Izraelska vojska je navela da su registrovali preko 100 eksplozivnih dronova, ali nisu potvrdili navode o projektilima.

Neke letjelice i projektili su već oboreni iznad Sirije i Jordana, javlja izraelski Kanal 12.

Iz kabineta izraelskog premijera Benjamina Netjanahua je rečeno da je on sazvao sastanak ratnog kabineta.

Iranska državna televizija je prenijela saopštenje iranske Revolucionarne garde da je napad na Izrael nazvan operacija „Pravo obećanje“ i da je to dio kazne za „izraelske zločine“. Oni su dodali da su meta njihovih projektila specifične mete u Izraelu.

Iranski ministar odbrane Mohamed Reza Aštijani je upozorio sve zemlje koje otvore svoj vazdušni prostor ili teritoriju da bi se koristila za izraelski napad na Iran, da će dobiti „čvrst odgovor Teherana“.

Sirija je objavila da je proglašeno stanje visoke uzbune i da su aktivirani protivvazdušni sistemi oko Damaska i glavnih vojnih baza, u slučaju da Izrael uzvrati napadima na mjesta gdje su se nalazile jedinice koje su proiranske.

Jordan je proglasio vanredno stanje, a CNN-ov reporter je najavio da će se predsjednik SAD Džo Bajden obratiti javnosti, što je Bijela kuća brzo demantovala. Liban je saopštio da je zatvorio svoj vazdušni prostor.

Britanski premijer Riši Sunak je osudio „bezobzirni napad iranskog režima na Izrael“.

„Napadi rizikuju zapaljenje tenzija i destabilizaciju regiona. Iran je opet pokazao da ima namjeru da izazove haos u svom okruženju“, naveo je Sunak u saopštenju.

Izraelska vojska potvrdila je ranije večeras da je Iran lansirao bespilotne letjelice sa svoje teritorije ka Izraelu, prenosi Rojters.

Kazali su i da će tim letjelicama trebati sati da stignu do Izraela i da će sirene za upozorenje biti aktivirane u svim ugroženim područjima.

foto: Jalaa MAREY / AFP / Profimedia, Shutterstock

Izraelski Kanal 12 navodi kako se očekuje da će dronovi stići do teritorije Izraela oko dva sata iza ponoći po lokalnom vremenu.

Ekspert sa kojim je taj kanal razgovarao, penzionisani general Amos Jadlin, rekao je da su dronovi opremljeni sa po 20 kilograma eksploziva i da je protivvazdušna odbrana Izraela spremna da ih obori, prenosi Rojters.

Izraelski vazdušni prostor biće zatvoren za međunarodne letove počev od 23.30 večeras, prenosi Rojters.

Više dronova je viđeno kako leti iz pravca Irana preko provincije Sulajmanija u Iraku, prenosi Rojters, rekavši da su im to saopštila tri bezbjednosna izvora.

Britanska agencija navodi i da im je američki zvaničnik potvrdio da je Iran lansirao dronove u pravcu Izraela.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije