Connect with us

POLITIKA

"CRNA GORA MORA BITI DRŽAVA GDJE ĆE SVI GRAĐANI IMATI JEDNAKA PRAVA"

Pogledajte šta piše u memorandumu koji će danas potpisati URA, SNP, CIVIS i manjinske stranke

Memorandum će potpisati lideri političkih subjekata Dritan Abazović, Vladimir Joković, Ervin Ibrahimović, Nik Đeljošaj, Genci Nimanbegu, Fatmir Đeka i Srđan Pavićević

Građanski pokret URA, Socijalistička narodna partija (SNP), Savez građana CIVIS i manjinske stranke – Bošnjačka stranka, Albanska alternativa, Forca, Demokratska partija, potpisaće danas Memorandum o saradnji.

Memorandum će potpisati lideri političkih subjekata Dritan Abazović, Vladimir Joković, Ervin Ibrahimović, Nik Đeljošaj, Genci Nimanbegu, Fatmir Đeka i Srđan Pavićević.

Portal „Berane online“ ekskluzivno objavljujuje sadržaj Memoranduma:

„Polazeći od činjenice da se Crna Gora nalazi u političkoj, institucionalnoj i zdravstvenoj krizi, da je napredak društva paralisan zbog izraženih nacionalnih, etničkih, vjerskih, političkih i socio-ekonomskih podjela Građanski pokret URA, Socijalistička narodna partija (SNP), Bošnjačka stranka, Albanska alternativa, Forca e Re Demokratike (FORCA), Albanska koalicija „Jednoglasno“ (DP, DUA i DS u CG) i Savez građana CIVIS zaključuju:

MEMORANDUM O SARADNJI

kako bi objedinili znanje, iskustvo i energiju i dali ključni doprinos da Crna Gora postane naredna članica Evropske unije potpisnici ovog Memoranduma će sarađivati na:

Pomirenju u Crnoj Gori, jer smo decenijama unazad zemlja koju opterećuju različite nacionalne, vjerske, političke, etničke i brojne druge podjele. Crna Gora mora biti država gdje će svi građani imati jednaka prava, država solidarnosti i jednakosti, država u kojoj će se baštiniti međuvjerski i međuetnički sklad, država u kojoj će se jednako uvažavati sve vjerske zajednice, ali i država u kojoj se neće sprovoditi bilo koji vid revanšizma.

Izgradnji Crne Gore kao građanske države, jer je takav koncept države jedan od temelja na kojem ona počiva. Crna Gora mora biti država jednakih šansi za sve, bez diskriminacije po bilo kom osnovu.
Poštovanju Ustava Crne Gore kao demokratske, nezavisne i suverene države, jer smo posvećeni da Crna Gora bude pravedna i pravna država, nezavisnih i jakih institucija.

Evropskoj budućnosti Crne Gore, jer moramo biti država razvijene ekonomije i evropskog životnog standarda. Nezavisan, depolitizovan i kvalitetan obrazovni sistem, kao i stabilan i razvijen zdravstveni sistem su ključni stubovi svake razvijene evropske države. Najvažniji društveni i politički prioritet Crne Gore jeste članstvo u Evropskoj uniji pa spoljna politika Crne Gore mora u potpunosti biti usklađena sa spoljnom politikom EU i usmjerena na čuvanju uspostavljenog spoljno-političkog kursa.

Snažnom ekonomskom razvoju, jer Crna Gora mora biti država razvijene ekonomije i evropskog životnog standarda. Potpunim korišćenjem resursa, generisanjem novih investicija i razvojnih projekata moramo omogućiti veće zarade za naše građane i bolji životni standard.

Izgradnji Crne Gore kao socijalno odgovorne, pravedne i države vladavine prava, jer smo posvećeni izgradnji jakih i nezavisnih institucija sa ciljem uspostavljanje pravne države.

Beskompromisna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala moraju biti u fokusu djelovanja kako bi se postigao jasan napredak u pregovaračkim poglavljima sa EU.

Zaštiti, unapređenju prava i integraciji manjinskih naroda u institucijama, u cilju djelotvornog uticaja na procese odlučivanja u Crnoj Gori, kao garant opstanka brojčano manjinskih naroda. Poštujući i njegujući različitosti kroz odgovorne politike razvoja koji neće voditi asimilaciji manjina, uz punu posvećenost ekonomskom i društvenom razvoju koji će se uvažavati i uticati na rast decentralizacije i inkluzije manjinskih zajednica kroz njihove autentične predstavnike i punu implementaciju ustavnih normi srazmjerne zastupljenosti. Bićemo posvećeni razvoju koji neće uticati na demografske procese u Crnoj Gori.
Uspostavljanju ekološke Crne Gore, jer smo Ustavom definisani kao ekološka država i po tome smo jedinstveni u svijetu. Posvećeni smo razvoju našeg društva u skladu sa principima održivog razvoja i zelene ekonomije kako bi i u praksi bili uspješan primjer istinski ekološki odgovorne države.
Poštujući sve razlike koje postoje među subjektima potpisnicima ovog Memoranduma i smatrajući da je krajnje vrijeme da zbog evropske perspektive i evropskog životnog standarda udružimo sve naše kadrovske i intelektualne potencijale potpisujemo ovaj Memorandum u dobroj namjeri i vjeri da radimo za bolju budućnost Crne Gore“, piše u memorandumu.

 

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Vučić pita Crnu Goru: Kakav je smisao rezolucije o Srebrenici, kažete nije nametanje kolektivne krivice, nego šta je?

Uvodna obraćanja na Samitu lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije u Kotoru

Premijer Crne Gore Milojko Spajić kazao je da su organizovali veličanstven skup i da očekuju velike stvari.

On je to rekao u uvodnom dijelu trećeg regionalnog samita o Planu rasta za Zapadni Balkan, koji organizuje u Kotoru.

Samit okuplja sve lidere Zapadnog Balkana i dalje će operacionalizovati Plan rasta za Zapadni Balkan.

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je kazala da iz BiH dolaze spremni kada je u pirtanju implementacija Plana rasta. Istakla je da je raduje da pored panela, BiH bi trebalo da bude domaćin sljedećeg panela.

Premijer Kosova Aljbin Kurti je rekao da su u Crnoj Gori imali prijatelja, jer su Albanci našli sklonište i gostoprimstvo na čemu su im zahvalni.

Istakao je da se zahvaljuje Spajiću na gostoprimstvu i organizaciji sastanka.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da nema poruku Crnoj Gori kada je u pitanju Rezolucija o Srebrenici.

„Kakav je smisao rezolucije? Kažete nije nametanje kolektivne krivice, nego šta je“, pitao je on.

Istakao je da „svako neka nosi“ svoju odgovornost.

Vučić je kazao da će se ponašati u skladu sa odlukom.

Pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajen je rekao da je proritet Plana rasta da se stvori jedinstveno tržište prometa novca, što u praktičnom smislu znači da svaki put kad u nekoj banci šaljete novac imaćete manje troškova, što je od velike koristi građanima i privredi. Kao rezultat Plana rasta biće više radnih mjesta i lakše kretanje na tržištu.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Knežević: Dovodimo u pitanje podršku Spajiću i Vladi ako podrže rezoluciju o Srebrenici

„Rezolucija o Srebrenici nema za cilj pomirenje u regionu ni dobrosusjedske odnose, a poremetiće odnose sa Srbijom i sa Republikom Srpskom“, poručio je lider DNP-a

Knežević

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da sa liderom NSD-a Andrijom Mandićem i ostalim liderima srpskih partija intenzivno rade na tome da razgovaraju sa premijerom Milojkom Spajićem i da mu dodatno objašnjavaju kakve su konsenkvence glasanja Crne Gore za podršku Rezoluciji o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama.

„Znate da ovu aktuelnu Vladu podržavaju i srpske partije, one koje su iz nekadašnjeg bloka za zajedničku državu, a da Vlada ne može opstati bez njihove podrške. Mi smo već saopštili da dovodimo u pitanju podršku njegovoj Vladi, a da ćemo odluku donijeti na stranačkim organima nakon glasanja u Ujedinjenim nacijama. Juče sam saopštio premijeru da teško možemo nastaviti da podržavamo njegovu Vladu ukoliko Crna Gora podrži Rezoluciju o genocidu u Srebrenici“, kazao je Knežević za Kurir.

On je najavio da će rezolucija o genocidu u Jasenovcu biti podnešena za nekoliko dana, a da će Pokret Evropa sad “biti taj koji će podnijeti predlog rezolucije”.

„Biće podnesena za nekoliko dana. Ukoliko dođe do usvajanja rezolucije o genocidu u Jasenovcu, Crna Gora će biti prva država u Evropi koja je donijela rezoluciju o genocidu u Jasenovcu i iskazala pijetet ka preko 700.000 ubijenih Jevreja, Srba i Roma“, zaključio je Knežević.

Kako navodi, Rezolucija o Srebrenici nema za cilj pomirenje u regionu ni dobrosusjedske odnose, a kaže, “poremetiće” odnose sa Srbijom i sa Republikom Srpskom.

Navodi da je očigledno da Crna Gora klizi u “nestabilnost” a upitna je, kaže, podrška srpskih stranaka Spajićevoj Vladi. Knežević je mišljenja da SAD takođe imaju uticaja po ovome.

„Sada imamo amandmane koji su kao čaj od nane, odnosno posljednja želja mučenika pred smrt da mu prvo otkinu glavu pa onda ruke, a ne kao što je prvi put predviđeno. Ta priča o amandmanima djeluje neubjedljivo, a svakome u Crnoj Gori je jasno da će Crna Gora ući u ozbiljnu vrstu nestabilnosti. Nisam siguran da premijer Spajić neće sagledati sve ovo što smo mu juče saopštili. Očekujem da prilikom glasanja o Rezoluciji, iako mislim da će biti odloženo, da ćemo ipak drugačije glasati nego što je to poručio premijer Spajić“, kazao je Knežević.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Janović: Nisam razgovarao sa Duškom Markovićem o osnivanju nove stranke

„DPS neće u Vladu, hoćemo izbore“

Marković i Janović, Foto: Screenshot/Gov.me

Demokratska partija socijalista (DPS) smatra da su Crnoj Gori potrebniji novi izbori nego rekonstrukcija Spajićeve Vlade, poručio je poslanik te stranke Nikola Janović.

Janović je u gostovanju na Gradskoj televiziji rekao da nije razgovarao sa partijskim kolegom Duškom Markovićem o formiranju nove stranke.

Kaže da svako ko se ogriješio o zakon treba da odgovara, ali je, kako ističe, protiv medijskog linča i kršenja pretpostavke nevinosti. Janović je rekao da će se o najavljenoj rezoluciju o Jasenovcu izjasniti kada se upozna sa njenom sadržinom, prenosi portal gradski.me.

Rješenje političke situacije u Crnoj Gori je u vanrednim izborima, a bez njih nema ulaska DPS-a u Vladu, kaže Janović.

„Da rasteretim ovu priču Andrije Mandića i njih – ‘prihvatićemo sve samo DPS da ne uđe u vlast’. Evo, DPS neće ući u vlast. Dakle, nikakve prekompozicije. Tražimo vanredne parlamentarne izbore. Tako da, što se toga tiče, u ovom trenutku uopšte ne vidim nikakvu ni mogućnost, ni svrhu ulaska DPS-a u vlast“, navodi Janović.

Kaže da ne bi ocjenjivao da li je hapšenje bivšeg specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića i nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića revanšizam, ali je, dodaje, protiv unaprijed pripremljenih presuda i linča.

„Mislim da, da bi se bilo kakva vrsta percepcije o selektivnosti odagnala, onda je jako važno da se daju odgovori na neka pitanja na koja baš iz DPS-a dugo čekaju. Mislim na pitanja oko Rudnika uglja, na pitanja oko CEDIS-a, na pitanja oko trajekta, na pitanja oko raznih drugih zloupotreba službenog položaja“, navodi poslanik DPS-a.

Država, kaže Janović, mora da zauzme jasan stav o Rezoluciji o Srebrenici kako bi mogla da krene naprijed. Rezolucija o Jasenovcu, koju najavljuje predsjednik Skupštine Andrija Mandić, smatra, služi da se maskira priča o Srebrenici i poručuje da će se i on i DPS o njoj izjasniti kada dođe u skupštinsku proceduru.

„Đukanović bio personifikacija pokreta koji je vodio Crnu Goru ka obnovi nezavisnosti“

Govoreći o promjenama u DPS-u, Janović je istakao da je novo rukovodstvo stranke spremno da radi na tome kako bi se skinula stigma koja ih prati.

“Stigma ‘30 godina DPS-a’ je narativ sa kojim možda nijesmo znali najbolje da se izborimo u prethodnom periodu, ali smo svjesni grešaka koje smo imali i nemamo problem da to priznamo. Sa druge strane, da forsiramo sve ono što su bile dobre politike DPS-a, a tu prvenstveno mislim na očuvani mir devedesetih godina, obnovu nezavisnosti, učlanjenje Crne Gore u NATO i put ka EU, odnosno sve ono što su programska načela partije”, objašnjava Janović.

Ističe da su u potpunosti odlučni da dijelu članstva kod kojeg su izgubili povjerenje, dokažu da je nova generacija političara sposobna da ne ponavlja greške prethodnika.

“Želimo da pokažemo građanima da smo svjesni tereta i grešaka proteklih 30 godina, ali da nema potrebe da bilo ko od nas nosi bilo kakvu i bilo čiju hipoteku. Vrijeme pred nama će pokazati da li ćemo na pravi način uspjeti da djelujemo na političkoj sceni, a čvrsto vjerujem da hoćemo”, poručuje Janović.

Dodaje da se mora shvatiti da se u Crnoj Gori ne može diskvalifikovati partija sa više od 70.000 građana, te da se ne može govoriti o pomirenju, a da se odmah diskvalifikuje jedna politička opcija.

Upitan da li je bivši predsjednik Crne Gore i DPS-a Milo Đukanović možda jedan od razloga što dio polkitičke javnosti i građana ne želi detaljniju saradnju sa tom strankom, Janović je istakao da ne treba zaboraviti da je upravo Đukanović bio personifikacija pokreta koji je vodio Crnu Goru ka obnovi nezavisnosti.

“Svi znamo koliko je gospodin Đukanović doprinio strateškim pravcima Crne Gore, od obnove nezavisnosti, gdje je tada DPS zajedno sa svojim koalicionim partnerima uradio mnogo na tom polju, zatim pristup NATO-u, gdje ne smatram da je to važno zato što je NATO neka moralna vertikala već zato što je jako bitno biti dio saveza koji je najjači ne samo vojno, već politički i ekonomski. Te, i mnogo drugih odluka su donešene upravo za vrijeme kada je gospodin Đukanović bio na čelu partije”, kazao je Janović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije