Connect with us

DRUŠTVO

PODGORICA

U Hitnoj krali ljekove i materijal?

Policija po prijavi direktora istražuje ko je sa naloga ljekara i tehničara upisivao ogromnu količinu terapije. Očigledne zloupotrebe konstatovao i Fond za zdravstveno osiguranje. Stvarnim pacijentima nakon posjete ljekaru upisivan utrošak od 500 ili 600 komada igala. Na sastanku nadležnih institucija prošle godine rečeno da se slične i iste stvari dešavaju i u drugim zdravstvenim ustanovama

Policija i tužilaštvo istražuju ko je i zbog čega u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć u Podgorici, sa naloga ljekara i medicinskih tehničara, razduživao ogromnu količinu ljekova i medicinsko-potrošnog materijala na nepoznate osobe i stvarne pacijente te zdravstvene ustanove.

Zloupotrebe je nadležnim institucijama prijavio direktor Zavoda, Vuk Niković, a brojne nepravilnosti uvtrđene su nakon interne provjere o tome kako je nastao minus u apotekarskom poslovanju, ali i tokom kontrole Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO).

Dokumentacija, u koju su “Vijesti” imale uvid, pokazuje da je samo u jednom danu 2021. godine nakon završene kućne posjete tokom koje je pružena medicinska usluga i terapija, sa naloga medicinske sestre za istu pacijentkinju uneseno, odnosno razduženo, čak 450 komada igala.

Dešavalo se i da se, na određene datume, sa naloga medicinske sestre unosi ogromna količina terapije po pacijentu, odnosno i po 50 komada ampuliranih ljekova kao što su diklofenak ili diazepam…

Naknadno razduživana velika količina ljekova

Direktor Zavoda Vuk Niković u razgovoru za “Vijesti” kaže da je dolaskom na tu poziciju u junu 2021. pokrenuo internu reviziju, koja je završena 12. avgusta iste godine i dobio izvještaj revizora, a jedna od sugestija u tom dokumentu odnosila se na neregularnosti u apotekarskom poslovanju u prethodnih 10 godina.

“… Da su popisi rađeni copy-paste, a da u njima nije bilo ni viškova ni manjkova, te da se sugeriše da se uradi popis na zakonom predviđen način. Zavod je, prema sugestijama revizora, angažovao eksterna lica, zaposlene u Montefarmu po ugovoru o dopunskom radu, za vanredni popis. Nakon završenog vanrednog popisa apotekarskog poslovanja konstatovan je minus, pa sam kao odgovorno lice ustanove ušao u procedure dokazivanja činjenica na koji način je došlo do toga. U toku provjere naišli smo na nepravilnosti”, priča Niković.

Zloupotrebe prijavio direktor ustanove Vuk Niković, foto: gov.me

On kaže da je u toku provjere na koji je način nastao minus primijećeno da je na NN lica i stvarne pacijente razduživana velika količina ljekova, što je u suprotnosti standardnoj proceduri.

“Takođe je primijećeno ulaženje na naloge kako ljekara, tako i tehničara gdje su naknadno upisivane i razduživane velike količine terapije u onim danima kada se ti zaposleni nijesu nalazili na radnom mjestu. Takođe, primijećeno je razduživanje velikih količina sanitetskog materijala, što je bilo u suprotnosti sa zvaničnim procedurama”, ističe Niković.

Tvrdi i da je tokom kontrole utvrđeno da su upisivana određena sredstva iz donacija, koja ne bi trebalo da imaju novčanu vrijednost, a njima su se pokrivali minusi nastali tokom godine.

“Nakon konstatovanih nepravilnosti kao odgovorno lice obavijestio sam FZO, Ministarstvo zdravlja, policiju za privredni kriminal i dostavio obavještenje o pronađenim nepravilnostima koje su prouzrokovale manjak, te ukazao na moguće zloupotrebe u apotekarskom poslovanju. Takođe sam zatražio mišljenje kompanije koja održava informacioni sistem Zavoda za HMP, kao i kompaniju Montefarm, zatraživši ulaz i izlaz ljekova za perioda mog mandata, kao i od 2015. godine.

Niković tvrdi da je nakon utvrđenih nepravilnosti obavijestio FZO, Ministarstvo zdravlja, policiju za privredni kriminal i dostavio obavještenje o tome šta je prouzrokovalo manjak, ukazujući na moguće zloupotrebe u apotekarskom poslovanju. Takođe je, pojašnjava, zatražio mišljenje kompanije koja održava informacioni sistem Zavoda i Montefarm, zatraživši ulaz i izlaz ljekova za period njegovog mandata, kao i od 2015. godine.

Zloupotrebe i u drugim zdravstvenim ustanovama

Pojašnjava da je Ministarstvo zdravlja prošle godine organizovalo sastanak, na kojem su izneseni podaci da se slične ili iste zloupotrebe dešavaju i u drugim zdravstvenim ustanovama.

foto: Shutterstock

“Nakon pokretanja istrage od policije za privredni kriminal i dostavljenog izvještaja FZO u vezi sa nepravilnostima u razduživanju sanitetskog materijala koje su predate na uvid policiji, takav način zloupotreba je prestao da se dešava, a u svakodnevnoj kontroli nismo registrovali slične aktivnosti”, kaže direktor Zavoda.

On je odgovorio i da do danas nemaju adekvatan epilog aktivnosti.

“Smatrao sam da primijećene nepravilnosti koje mogu biti zloupotreba u apotekarskom poslovanju treba prijaviti, pronaći vinovnike i na adekvatan način zaustaviti bilo kakve buduće zloupotrebe koje mogu ugroziti finansijsko poslovanje Zavoda i odgovorno lice – direktora”, objašnjava Niković.

Da li su „provaljene“ šifre zaposlenih?

U izvještaju o kontroli, koji je sačinio FZO krajem oktobra prošle godine, piše da su uočene enormno velike količine određenih proizvoda, čije razduživanje u takvim količinama nije ni realno, ni moguće.

“Daljom pretragom došlo se do konkretnog ljekara i medicinskog tehničara, koji su razduživali velike količine određenih medicinskih sredstava, uz napomenu da je, po iskazu glavnog tehničara moguće da se neko drugo lice prijavilo na nalog i šifru ljekara ili tehničara, što bi trebalo da bude predmet dalje istrage, a što nije u nadležnosti Fonda”, piše u dokumentu u koji su “Vijesti” imale uvid.

Izvještaj o kontroli sadrži i ilustrativne primjere koji pokazuju zloupotrebe. Na primjer, 23. februara 2021. godine u hitnu pomoć u Podgorici u večernjim satima primljena je pacijentkinja i u trenutku zaključivanja posjete unesena je terapija koju je primila – po jedna ampula potrebnih ljekova, jedan špric i dvije igle. Međutim, sjutradan oko podne, sa naloga tehničara dodatno se unosi, odnosno razdužuje, 600 komada špriceva na ime iste pacijentkinje.

foto: Boris Pejović

FZO je utvrdio da se posle odrađenih medicinskih intervencija i već unešenih podataka o stvarnom utrošku terapije i medicinsko-potrošnog materijala naknadno razdužuje veća količina materijala, očigledno bez ikakvog medicinskog opravdanja.

“Ljekari/srednji medicinski kadar, imaju tehničku mogućnost da naknadno, posle medicinskih intervencija, bez ograničenja unose podatke o primijenjenoj terapiji i utrošenim materijalima u karton pacijenta-tačne, ali i fiktivne”, piše u dokumentu. Navodi se i da se u sistemu ne vide izvještaji materijalne kartice za određeni medicinsko-potrošni materijal prije 2021. godine. FZO je predložio Zavodu da uputi zahtjev partnerskoj programerskoj firmi da onemogući naknadni unos podataka o utrošku terapije i materijala za svakog pacijenta, osim ako ne postoji opravdan razlog, ali i da ustanova donese odluku o preduzetim radnjama prema akterima nesavjesnog poslovanja i o tome ih obavijesti.

(Ana Komatina – Vijesti)

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

12-godišnji dječak vozio autoputem

Sa maloljetnikom se u automobilu nalazilo punoljetno lice, njegov brat

Policija je na auto-putu kontrolisala vozilo kojim je upravljalo maloljetno lice staro 12 godina, saopšteno je iz Uprave policije.

Kako su dodali, sa maloljetnikom se u automobilu nalazilo punoljetno lice, njegov brat.

„Protiv lica je pokrenut odgovarajući postupak“, navodi se u objavi na društvenoj mreži „X“ Uprave policije.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Težak incident u beranskom sudu: Advokatu polomili vilicu, bio bez svijesti

„Radilo se o običnoj parnici gdje se čovjek najmanje nada da dođe do ovakve situacije. Poslije završenog ročista o alimentaciji napali su me otac i sin Denis i Eldan Adrović iz Petnjice“, tvrdi Simonović

Težak incident dogodio se danas u prostorijama Osnovnog suda u Beranama kada je napadnut advokat Aleksandar Simonović, koji je za Portal RTCG saopštio da mu je, nakon pregleda u beranskoj bolnici, konstatovan prelom donje vilice.

Simonović je u izjavi za ovaj medij kazao da je stabilnog zdravstvenog stanja i da se trenutno nalazi na kućnom liječenju.

„Radilo se o običnoj parnici gdje se čovjek najmanje nada da dođe do ovakve situacije. Poslije završenog ročista o alimentaciji napali su me otac i sin Denis i Eldan Adrović iz Petnjice“, tvrdi Simonović.

Kako je kazao, sve se desilo potpuno neočekivano.

„Kolege su mi rekle da sam u jednom trenutku bio bez svijesti. Nisam ni znao ko me je udario. Sve se dogodilo nakon rasprave u hodniku“, rekao je Simonović.

Simonović očekuje da tužilaštvo odradi svoj posao i da kazni počinioce.

Iz Osvnovnog tužilaštva je Portalu RTCG saopšteno da je predmet u radu i da napadači još uvijek nisu procesuirani.

„Čeka se da se kvalifikuje krivično djelo i da se tužilaštvo odredi prema ovom krivičnom djelu“, poručili su iz Tužilaštva u Beranama.

Podršku Simonoviću dali su njegove kolege, poručivši da su ogorčeni i da očekuju da nadležni organi strogim kaznama kazne izgrednike.

Podsjetimo, povodom ovog slučaja oglasila se i Advokatska komora Crne Gore, sa apelom da nadležni državni organi preduzmu sve mjere i radnje, radi privođenja aktera napada na Simonovića pravdi.

Iz komore su saopštili da je Simonović napadnut danas oko 11 sati, nakon okončane rasprave, kada su ga osobe sa suprotne strane u postupku fizički napale i teško povrijedile.

„Posebno treba imati na umu činjenicu da se ovakvi događaji ponavljaju, što je još jedna potvrda pritisaka kojima su advokati gotovo svakodnevno izloženi od strane nasilnih pojedinaca. Crnogorski advokati cijene da je obaveza državnih organa da u okviru svojih nadležnosti preduzmu sve mjere i radnje kako bi advokati bez pritisaka i straha za svoju bezbjednost, nesmetano mogli obavljati advokatsku djelatnost na najbolji mogući način“, zaključili su u saopštenju Advokatske komore.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: U Osnovnom sudu u napadnut advokat, zadobio teške tjelesne povrede

„Nemili događaj se odigrao u hodniku Osnovnog suda u Beranama, nakon okončane rasprave, kada su lica suprotne strane u postupku fizički napala advokata Aleksandra Simonovića i nanijela mu teške tjelesne povrede“, navodi se u saopštenju

Sud u Beranama, Foto: Berane online

U prostorijama Osnovnog suda u Beranama, danas oko 11 sati brutalno je fizički napadnut advokat Aleksandar Simonović, koji je tom prilikom zadobio teške tjelesne povrede, saopšteno je iz Advokatske komore.

„Nemili događaj se odigrao u hodniku Osnovnog suda u Beranama, nakon okončane rasprave, kada su ga lica suprotne strane u postupku fizički napala i nanijela mu teške tjelesne povrede“, navodi se u saopštenju.

Iz Advokatske komore najoštrije osuđuju postupanje osoba koje su napale advokata Simonovića.

„Cijene da je takvo ponašanje, u svakom slučaju, prema advokatu koji pruža pravnu pomoć jednoj od strana u postupku, pritom postupajući isključivo profesionalno, u cilju zaštite interesa svakog klijenta, a bilo to prihvatljivo suprotnoj strani ili ne, naročito kod činjenice da u procesnom smislu Sud vodi računa o procesnoj disciplini stranaka, te da bi eventualno neprimjereno posupanje bilo koga od učesnika u potupku bilo sankcionisano od strane Suda, pa je sudnica jedino mjesto za primjerenu reakciju procesne prirode. Stoga je napad na kolegu Simonovića, napad na advokatsku profesiju, na njenu nezavisnost i samostalnost, slobodnu misao i profesionalnost, pa kod prednjeg, a cijeneći čdinienicu da advokatura predstavlja jedan od stubova pravosuđa, smatramo da je izvršeno krividno djelo posebno teško uzimajući u obzir okolnosti i mjesto gdje je izvršeno, te da se radi o advokatu koji je napadanut isključivo i jedino što je učešćem u postupku štitio interese svoga klijenta, odnosno profesionalno obavljao djelatnost kojom se bavi“, ističu iz Advokatskle komore.

Ono su apelovali na nadležne državne organe da preduzmu sve mjere i radnje, radi privođenja pravdi aktera napada na advokata Simonovića.

„Time bi se apsolutno ostvario i smisao specijalne prevencije kao i smisao generalne prevencije kako ubuduće u konkretnom slučaju i sviom drugim slučajevima ne bi dolazilo do ovako nemilih događaja“, navodi se u saopštenju.

Crnogorski advokati, ističe se u saopštenju, cijene da je obaveza državnih organa da u okviru svojih nadležnosti preduzmu sve mjere i radnje kako bi advokati bez pritisaka i straha za svoju bezbjednost, nesmetano mogli obavljati advokatsku djelatnost na najbolji mogući način, ističu oni.

Dodaju da će Advokatska komora svakako preduzeti sve aktivnosti, u skladu sa svojim nadležnostima, u cilju zaštite interesa kolege i najozbiljnije se posvetiti ovoj problematici, koja evidentno uzima maha, a što je neophodno u cilju zaštite lične bezbjednosti i temeljnih principa advokatske profesije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije