Connect with us

POLITIKA

TVRDE DA JE DOŠLO DO POVREDE USTAVA

Demokrate podnijele Ustavnom sudu žalbu protiv odluke o izboru Danijele Đurović za predsjednicu Skupštine

„Grupa od 46 poslanika uzurpirala je nadležnosti potpredsjednika Skupštine koji vrši dužnost predsjednika Skupštine, i prigrabila za sebe privilegovan položaj u odnosu na ostale poslanike“, navode iz Demokrata

Đurović i Joković

Poslanici Demokratske Crne Gore podnijeli su Ustavnom sudu Ustavnu žalbu protiv odluke o izboru predsjednice Skupštine Danijele Đurović, zbog, kako su kazali, povrede Ustavom zajamčenih prava i sloboda od 28. aprila ove godine pri izboru predsjednice i članova 43. Vlade.

Smatraju da je došlo do povrede više Ustavom zajamčenih prava i sloboda, i to: ustavnog načela vladavine prava (član 1 stav 2); ustavnog načela da se ne može uspostaviti, niti priznati vlast koja ne proističe iz slobodno izražene volje građana na demokratskim izborima u skladu sa zakonom (član 2 stav 3); ustavnog načela da je svako obavezan da se pridržava Ustava i zakona (član 10 stav 2); ustavnog načela da je vlast ograničena Ustavom i zakonom (član 11 stav 3).

Oni u Ustavnoj žalbi navode da je za rješavanje ovog spora, „zbog dobro potkrijepljenih razloga“, jedino nadležan Ustavni sud. „Saglasno odredbi člana 148 stav 2 Ustava Crne Gore, konačni pojedinačni pravni akt uživa sudsku zaštitu, pa bi svako eventualno nepostupanje Ustavnog suda po ovoj Ustavnoj žalbi, predstavljalo krešenje prava na pravni lijek garantovanog članom 20 Ustava Crne Gore, kao i kršenje prava na pristup sudu garantovanog članom 6 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda“, saopštili su iz Demokrata.

Podsjećaju da je parlament 27. saziva, na Prvoj sjednici Prvog redovnog (proljećnjeg) zasjedanja u 2022. godini, 28. aprila donio Odluku o izboru predsjednice Skupštine Crne Gore. Odluka je objavljena u „Službenom listu Crne Gore“ broj 47 od 28. aprila 2022. godine.

„Grupa od 46 poslanika u Skupštini Crne Gore, dana 21.04.2022 godine dostavila je u Skupštinsku proceduru akt broj: 00-66/22-3, kojim je obavijestila Skupštinu Crne Gore da saglasno opštem pravnom načelu ‘ko može više može i manje’ preuzimaju nadležnost predsjedavajućeg Skupštine iz člana 16 stav 3 Poslovnika Skupštine Crne Gore, ne navodeći pravni osnov, sazivaju Skupštinu Crne Gore 27. saziva na sjednicu Prvog redovnog zasijedanja u 2022 godini za 28. april 2022 godine, i određuju da tom sjednicom predsjedava potpredsjednik Skupštine Ervin Ibrahimović“, dodaju iz Demokrata.

Za sjednicu je, podsjećaju, predložen dnevni red na kome su se među tačkama našli: izbor predsjednika Skupštine Crne Gore; izbor predsjednika i članova 43. Vlade Crne Gore; Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o akcizama; Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o porezu na dodatu vrijednost; Predlog zakona o privremenim mjerama na ograničavanju cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi; te izbori i imenovanja.

„Izvršenim protivpravnim preuzimanjem nadležnosti predsjedavajućeg sjednicom Skupštine iz člana 16 stav 3 Poslovnika Skupštine Crne Gore, grupa od 46 poslanika uzurpirala je nadležnosti potpredsjednika Skupštine koji vrši dužnost predsjednika Skupštine, i prigrabila za sebe privilegovan položaj u odnosu na ostale poslanike. Time je obesmišljen i princip vladavine prava, koji ima za cilj podvođenje funkcionisanja javne vlasti pod djelotvorna pravna ograničenja, radi izbjegavanja arbitrarnosti“, dodaju iz Demokrata.

U pravnom poretku zasnovanom na vladavini prava, kako ističu, neophodno je obezbijediti određenost, pristupačnost, predvidljivost i pravnu izvjesnost pravnih normi, na šta „u svojim stavovima i ukazuje Evropski sud za ljudska prava“, stoji, između ostalog u Ustavnoj žalbi devet poslanika Demokrata.

„Odredbama člana 84 Poslovnika jasno je određeno da Skupštinu na sjednicu saziva predsjednik Skupštine, a da predlog za sazivanje sjednice Skupštine može podnijeti 1/3 poslanika ili Vlada, dok su odredbama člana 85 uređena pitanja sadržaja Saziva Skupštine na sjednicu i određeni rokovi u kojim se Saziv Skupštine upućuje poslanicima“, dodaju iz te stranke.

Kazali su da je navedenom sjednicom Skupštine „neovlašćeno predsjedavao“ potpredsjednik parlamenta Ervin Ibrahimović.

„Naime, niti jednom odredbom Ustava Crne Gore, kao ni odredbom Poslovnika Skupštine Crne Gore grupa od 46 poslanika nije bila ovlašćena da odredi potpredsjednika Skupštine koji će presjedavati sjednicom Skupštine, u slučaju kada je predsjedniku Skupštine prestao mandat prije isteka vremena na koje je biran. Navedeno pitanje uređeno je odredbama člana 16 Poslovnika Skupštine Crne Gore“, saopštili su iz Demokrata.

Zbog svega navedenog, dodaju iz te stranke, „osporenom Odlukom povrijeđen je princip vladavine prava“, kao jedne od najviših ustavnih vrijednosti, i u tekućem mandatu Skupštine, „bez sprovođenja izbora, uspostavljena je nova parlamentarna vlast, suprotno odredbama član 2 stav 3 Ustava Crne Gore“.

„Iz gore izloženog nesumnjivo proizilazi da je osporena odluka o izboru predsjednice Skupštine Crne Gore donesena na sjednici Skupštine Crne Gore čiji saziv predstavlja grubo kršenje gore citiranih imperativnih odredbi Ustava Crne Gore i Poslovnika Skupštine Crne Gore, što osporenu Odluku čini elementarno nezakonitom. Ovo sa razloga što svi pojedinačni akti, kako u materijalnom smislu, tako i u postupku u kojem su doneseni, moraju biti saglasni sa važećim propisima.“

„Osporenom odlukom, povrijeđeno je i pravo i na Ustavu Crne Gore i Poslovnikom Skupštine Crne Gore zasnovan interes poslanika Demokratske Crne Gore, kao predstavnika građana i nosioca prava odlučivanja u Skupštini Crne Gore. Podnosioci ustavne žalbe, kao poslanici u Skupštini Crne Gore, imaju pravo i pravni interes, da pojedinačni pravni akti koje neposredno, na osnovu ustavnih ovlašćenja donosi Skupština, moraju biti saglasni sa Ustavom, kako u materijalnom smislu, tako i po postupku u kojem su doneseni. Poslanici izvode zaključak da u konkretnoj ustavnopravnoj stvari nije ispunjen nijedan materijalno pravni uslov za izbor predsjednice Skupštine Crne Gore“, zaključuje se u saopštenju.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Nikolić: Vlada da bude sponzor predloga rezolucije o genocidu u Srebrenici

Nikolić objavio da Spajiću uputilo pismo 35 poslanika, među kojima su i trojica iz parlamentarne većine

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić je objavio da je 35 poslanika uputilo pismo premijeru Milojku Spajiću, pozivajući Vladu da, bez daljeg odgađanja, donese odluku o kosponzorstvu predloga Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja će se uskoro naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.

„Tekst pisma koje je poslato Vladi Crne Gore, ponuđen je na potpis poslanicima svih poslaničkih klubova Skupštine Crne Gore, osim poslanicima nekadašnjeg Demokratskog fronta, koji negiraju da se u Srebrenici dogodio genocid“, napisao je Nikolić na društvenoj mreži Iks.

Među potpisnicima pisma su i predstavnici skupštinske većine – član kluba poslanika Pokreta Evropa sad Seid Hadžić, te poslanici Albanskog foruma Nikola Camaj i Artan Čobi.

Pismo su potpisali i poslanici DPS-a, Bošnjačke stranke, Građanskog pokreta URA, Socijaldemokrata, Hrvatske građanske inicijative, Demokratske unije Albanaca,

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Tužilaštvo formiralo predmet zbog Đukanovićevog intervjua

Bivši predsjednik države u intervjuu Anteni M kazao je da živimo u zatrovanoj atmosferi, te da će se „ćeranija po Crnoj Gori nastaviti“. Kaže i da je dužan da na to upozori, jer je „crnogorsko društvo društvo osvetnika”

Foto: Boris Pejović

Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom intervjua bivšeg predsjednika Crne Gore i DPS-a Mila Đukanovića.

Nakon detaljne analize intervjua Više državno tužilaštvo će po potrebi preduzeti i druge mjere i radnje u cilju donošenja odluke o eventualno počinjenom krivičnom djelu. To je Portalu RTCG saopšteno iz Višeg tužilaštva u Podgorici.

„Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom objave intervjua na portalima, koji je „Antena M“ dao M.Đ., a koji je od strane Uprave policije dostavljen na ocjenu ovom tužilaštvu radi preispitivanja eventualnog postojanja elemenata bića krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“, navodi se u odgovoru podgoričkog Višeg tužilaštva na pitanja RTCG.

Od tužilaštva je dat je nalog Upravi policije da od „Antena M“ pribavi i dostavi ovom tužilaštvu intervju u elektronskoj formi, te će se, kako kažu, nakon detaljne analize intervjua, po potrebi preduzeti i druge mjere i radnje u cilju donošenja odluke

Bivši predsjednik države u intervjuu Anteni M kazao je da živimo u zatrovanoj atmosferi, te da će se „ćeranija po Crnoj Gori nastaviti“. Kaže i da je dužan da na to upozori, jer je „crnogorsko društvo društvo osvetnika”.

„To nije karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta“, kaže on, i podsjeća da “u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina”.

“E, ko to ne zna, taj ne razumije kako je opasno kad vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete. Onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta. I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra”, poručio je Đukanović.

Njegova izjava naišla je na oštru osudu dijela javnosti.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Abazović: Đukanović se plaši!

„Za njega su nacionalni interesi ako familiji dajete prirodna bogatstva Crne Gore, ako formirate dva narko klana, ako dozvolite nesmetan šverc cigareta pune dvije decenije, da kumovi i braća steknu enormno bogatstvo na račun države i građana“, poručuje Abazović

Đukanović (Milo) se plaši superfinala. Za njega su nacionalni interesi ako familiji dajete prirodna bogatstva Crne Gore, ako formirate dva narko klana, ako dozvolite nesmetan šverc cigareta pune dvije decenije, da kumovi i braća steknu enormno bogatstvo na račun države i građana. Za mene je zaštita nacionalnih interesa sve suprotno od toga.

To je saopštio večeras premijer 43. Vlade Crne Gore i lider GP URA Dritan Abazović.

Ističe da su bliski prijatelji bivšeg predsjednika Crne Gore i lidera DPS-a procesuirani, a poruke koje je uputio nedavno vjerovatno su prijeteće.

„One su upućene Tužilaštvu, sudstvu, političkim konkurentima. Ne može se osporiti da je on to vješto radio u svom političkom životu, međutim, sve je manje onih koji se takvih poruka plaše”, istakao je Abazović gostujući na Gradskoj RTV.

Dodaje da je Crna Gora danas drugačija nego prije 30. avgusta.

“Nije sve jednostavno, ppstoje izazovi, imamo još mnogo toga da uradimo kada je u pitanju pravda, ali definitivno je duh izašao iz boce i stvari će se odvijeti u jednom pravcu da imamo mnogo veću distribuciju pravde nego što smo imali”, poručuje Abazović.

DPS je , kako kaže, imao taktiku kojom se uvijek borio protiv njega.

“Sve optužbe na moj račun do sada bile su taktika DPS-a, koju nastavlja PES. Ako vidite u javnom prostoru, jedini koji se ne napadaju jesu gospodin Đukanović i gospodin Spajić. Ja sam spreman da trpim taj pritisak, i tu sam za sve stvari koje je radila prethodna Vlada, a vezuju se za mene, da budem dostupan organima i iznesem istinu”, naglašava Abazović.

Podsjeća da procese protiv njega vode Zoran Lazović, Aco Mijajlović i Ranko Ubović.

“I sad su uz njih stali neki ljudi iz ove vlasti. Mislim da je svakome jasno o čemu se radi”, kaže Abazović.

Navodi da zaštita nacionalnih interesa za njega znači sve suprotno od onoga što znači za Đukanovića.

“Mislim da sam ja najviše štitio nacionalne interese Crne Gore i da su rezultati koje sam postigao kroz 42. i 43. Vladu neumoljivi. Vraćao sam dugove Vlade Zdravka Krivokapića i DPS-ovih vlada, uvećavao državni kapital, suprotstavljao se narko kartelima u Crnoj Gori, stopirao, ili u mnogome desetkovao šverc cigareta, pokrenuo proces promjena Zakona o tužilaštvu. Učinili smo sve da umanjimo tenzije u Crnoj Gori i da danas dominantna tema bude tema o životnom standardu”, naglašava lider GP URA.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije