Connect with us

HRONIKA

BROD S DROGOM POČETKOM JULA UPLOVIO U GRČKU, PA U CRNU GORU

Ko se krije iza zaplijenjenih 430 kg kokaina: Uhapšen bivši predsjednik Opštine, fudbaler…; Droga iz Grčke stigla u Bar

Đubrivo sa drogom naručeno iz Kolumbije, koje je preko grčke luke Pirej stiglo do Crne Gore

Foto: Uprava policije

Bivši načelnik albanske Opštine Fraklu Viktor Červanaku uhapšen je zbog sumnje da je u maju, na ime svog brata Zenela, iz Kolumbije naručio 20 paleta vještačkog đubriva, kroz koje je bio rasut kokain.

Među uhapšenima su i njegov sin, fudbaler Denilson Červanaku, i njegova vjerenica Endži Ferhati.

Brod sa skupocjenim bijelim prahom početkom jula stigao je u grčku luku Pirej, a tri dana kasnije transporterom je poslat u Bar.

Kontejner u kom je bilo oko 24 tone vještačkog đubriva mjesecima je čekao da kupac dođe za njega. U septembru je, utvrdili su istražitelji, pošiljka natovarena na kamion i krenula ka Albaniji.

U međuvremenu, u tajnoj akciji crnogorskog Sektora za borbu protiv kriminala (SBPK), albanske policije i američke Uprave za suzbijanje narkotika (DEA), crnogorskih i albanskih tužilaca, dogovoreno je da se pošiljka kontroliše, a da se uključeni u šverc droge vrijedne oko 40 miliona eura stave pod mjere tajnog nadzora.

Foto: Uprava policije

Prema saznanjima Vijesti, skener Uprave prihoda i carina urađen čim je pošiljka stigla, nije pokazao da je u vještačkom đubrivu kokain, nakon čega je tražena laboratorijska analiza.

Rezultati istražitelja iz danilovgradskog Forenzičkog centra pokazali su novi način šverca kokaina – skupocjeni bijeli prah bio je pomiješan sa vještačkim đubrivom.

”Ovo je novi način šverca kokaina, koji se, iz đubriva sa kojim je pomiješan, dobija u specijalizovanim nelegalnim laboratorijama, dobija sijanjem i destilacijom”, kazao je sagovornik uključen u istragu.

Isti izvor tvrdi da je, pod patronatom američke Agencije DEA i crnogorskog Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga koji radi u sklopu SBPOK, sa kolegama iz Albanije dogovoreno da se istraga drži u najstrožoj tajnosti i kokain ne oduzima dok se ne utvrdi ko će doći za njega, kako bi ih odveo do krajnjeg kupca.

Albanski istražitelji juče su, na konferenciji za medije, saopštili detalje istrage – načelnik tamošnjeg odsjeka za borbu protiv droga Ardjan Kraja i tužilac Adnando Džoli, na konferenciji za medije govorili su o akciji čija je realizacija izvedena u Albaniji.

Zvanično se oglasila i crnogorska Uprava policije, potvrdivši informacije Vijesti da je u akciji zaplijenjeno 430 kilograma kokaina i u Albaniji uhapšeno deset državljana te zemlje.

Prema saznanjima Vijesti, albanske vlasti izdale su nalog za hapšenjem kolumbijskog državljanina Zaimira Rodrigeza, koji je, kako se vjeruje, spakovao kokain u vještačko đubrivo.

Sagovornik iz crnogorskih bezbjednosnih službi kazao je kasno sinoć Vijestima da je špediter pošiljke bila firma iz Bara, ne precizirajući da li se provjerava i njihova uloga u švercu kokaina.

Iz Uprave policije saopštili su da je ulična vrijednost zaplijenjene droge oko 40 miliona eura, kao i da je u zajedničkoj akciji zaplijenjeno naoružanje, tri vozila i oko 20.000 eura, te da se traga za više osoba.

Iz policije su kazali da je zajedničkom akcijom službenika Uprave policije i Uprave prihoda i carina, u saradnji sa policijskim službenicima Albanije i u koordinaciji sa Višim državnim tužilaštvom Crne Gore i nadležnim državnim tužilaštvom Albanije, realizovana višemjesečna međunarodna aktivnost kodnog naziva “Port” u Crnoj Gori, a kodnog naziva “Konsistenca” u Albaniji.

U akciji su uhapšeni državljani Albanije Viktor Červanaku, njegov i brat Zenel, sin Denilson i njegova vjerenica Endži Ferhati. Uhapšeni su i Nikolin Đolena, Klajdi Vrioni, Julijan Malaj, Redion Meši, Bledar Matoši i Marildo Rona.

U Albaniji su, prije dvije noći, tamošnji policajci sa kolegama iz Crne Gore i američke Agencije DEA, pretresli 14 lokacija.

Uhapšeni se terete za krivično djelo stvaranja kriminalne organizacije i krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Pojasnili su da je 7. jula ove godine u Luku Bar iz luke Buenaventura u Kolumbiji, brodom “Monte Cervino” dopremljen kontejner u kojem se nalazilo organsko đubrivo raspoređeno na 20 paleta, čija krajnja destinacija je bila Albanija.

”Službenici Uprave prihoda i carina su na osnovu svojih carinskih ovlašćenja izvršili otvaranje kontejnera i istovar robe, gdje na licu mjesta, sa raspoloživom opremom, nijesu mogli utvrditi tačan hemijski sastav pristigle robe o čemu su obavijestili službenike Uprave policije.

”Službenici Uprave policije su nakon utvrđenog hemijskog sastava od strane Forenzičkog centra, u saradnji sa policijskim službenicima Republike Albanije, a u koordinaciji državnog tužioca Višeg državnog tužilaštva u Podgorici i nadležnog tužioca Republike Albanije, sprovodili mjeru tajnog nadzora – praćenje prevoza i isporuke predmeta krivičnog djela – kontrolisanu isporuku”, saopštili su juče iz UP.

Abazović: Mi otkrili kokain, Albanija hapsila

Premijer Dritan Abazović kazao je da je akcija u kojoj je zaplijenjeno 430 kilograma kokaina, konfiskovana na nalaze i kontrole koje su rađene u Crnoj Gori, dok je direktor Uprave carina i prihoda bio Rade Milošević.

”Uredno je u julu obavijestio premijera, tužilaštvo i policiju da se skriva sumnjivi tovar, da se radi o kokainu i tražio je specijalnu analizu. Onda je zajednički odlučeno da se radi kontrolisana pošiljka, da Tužilaštvo preuzme svoje mjere, da se obavijesti Albanija, jer je to trebalo da ide na tu stranu”, kazao je on novinarima.

Nijedan gram ne fali

Albanski zvaničnici juče su, na konferenciji za medije, saopštili da je kokain naručen na ime Zenela Červanka, brata bivšeg funkcionera tamošnjih socijalista.

„Iz izvršenih provjera o albanskom državljaninu ispostavilo se da je početkom 2022. godine na svoje ime registrovao preduzeće čija je djelatnost, između ostalog, uvoz-izvoz i trgovina na veliko i malo hemijskim đubrivima i različitom robom. Firmu je registrovao u Tirani. Nakon što je pošiljka ‘organskog đubriva’ ocarinjena, uz strogi nadzor uključenih u istragu, omogućeno je da teret transportuju na različite lokacije u Albaniji, a 24. novembra realizovana je akcija zapljene“, saopšteno je juče na konferenciji za medije u Albaniji, prenose tamošnji mediji.

Objašnjeno je i da je među deset uhapšenih i finansijer tog posla, kao i da rade na otkrivanju saradnika koji su van teritorije Albanije.

Tužilac Džoli kazao je da je kokain bio pod dvadesetčetvoročasovnim nadzorom od kad je pristigao u barsku Luku i da „nijedan gram ne fali“.

Tokom 14 pretresa u Albaniji je, osim kokaina, oduzeto 15.910 eura, tri kalašnjikova, tri pištolja, 108 metaka različitog kalibra, 18 mobilnih telefona, pet automobila, dva lap-topa, dvije sačmarice…

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

U udesu u Radovićima poginula jedna osoba

Jedna osoba je povrijeđena i prebačena u KBC Kotor

Foto: Radio Tivat

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u ranim jutarnjim satima, u 5.40, na kružnom toku Tivat – Kotor – Budva, stradala je jedna osoba, dok je jedna povrijeđena i prebačena u KBC Kotor, potvrđeno je RTCG iz OKC.

Nesreća se dogodila u mjestu Radovići, prenosi Radio Tivat. U sudaru su učestvovala dva putnička vozila.

Na lice mjesta nalaze se brojne patrole policije, vatrogasaca i hitne pomoći, iz Tivta i Kotora.

Tužilac vrši uviđaj.

Saobraćaj je usporen, ali, kako kažu iz OKC, bez zastoja. Vozačima se savjetuje oprez.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Umro Brano Mićunović

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću

Mićunović

Crnogorski biznismen Branislav Brano Mićunović preminuo je danas, saznaje Portal RTCG.

Mićunović je decenijama u fokusu javnosti u zemlji i regionu, njegovo ime povezivano je sa brojnim aferama, a jedno vrijeme mu se sudilo u Italiji zbog optužbi za međunarodni šverc cigareta. Pravosnažno je oslobođen.

Rođen je 1953. godine u Nikšiću.

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću.

Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) američkog Ministarstva finansija na listu sankcionisanih sa zapadnog Balkana, zbog korupcije i zlonamjernih aktivnosti, dodala je prošle godine deset osoba i kompanije iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije, a među njima je bio i Mićunović.

„Branislav ‘Brano’ Mićunović decenijama je vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori, datirajući još od vremena bivše Jugoslavije. Najpoznatiji je po ilegalnom švercu cigareta koji je korumpirao i podrivao nezavisnost demokratskih institucija Crne Gore. Mićunović je označen zbog odgovornosti ili saučesništva, ili direktnog ili indirektnog uključivanja u korupciju vezanu za zapadni Balkan, uključujući korupciju od strane vlade na zapadnom Balkanu ili trenutnih ili bivših vladinih zvaničnika na bilo kojem nivou vlasti na zapadnom Balkanu, kao što je zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične dobiti ili političkih ciljeva, ili mito“, navodilo se u saopštenju Vlade SAD tada.

Kao rezultat te akcije, sva imovina i interesi u imovini označenih osoba, koja se nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama ili je u posjedu ili pod kontrolom osoba iz SAD, blokirani su i moraju biti prijavljeni OFAC-u.

„Osim toga, sve kompanije koje su u vlasništvu, direktno ili indirektno, pojedinačno ili u ukupnom iznosu, 50 odsto ili više od jedne ili više blokiranih osoba takođe su blokirane. Sve transakcije od strane osoba iz SAD-a koje uključuju bilo koju imovinu ili interese u imovini označenih ili drugih blokiranih osoba su zabranjene, osim ako nisu odobrene opštim ili specifičnim dozvolama OFAC-a, ili izuzećem. Zabrane uključuju davanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od, za ili u korist bilo koje blokirane osobe, ili primanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od takvih osoba. Pored toga, finansijske institucije i druge osobe koje se angažuju u određenim transakcijama ili aktivnostima sa sankcionisanim pojedincima mogu biti izložene sankcijama ili biti predmet izvršnih mjera“, tvrdilo se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Policija pretresa kuće na Žabljaku za koje se vjeruje da pripadaju Lazoviću

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije

Lazović, Foto: Boris Pejović

Policija od jutros pretresa više objekata na Žabljaku, saznaje nezvanično Televizija Crne Gore.

Prema nezvaničnim saznanjima, vjeruje se da su pitanju su objekti Marka Lazovića, sina uhapšenog bivšeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića.

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) objavilo je prije dva dana video snimak samo dijela imovine za koju bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i nekadašnji istaknuti funkcioner policije Zoran Lazović ne spore da je njihovo vlasništvo. Kako je saopštio portparol SDT-a Vukas Radonjić, SDT i Specijalno policijsko odjeljenje svakodnevno preduzimaju brojne radnje u cilju identifikacije imovine Lazovića i Katnića, i to kako one koja je upisana na njih i članove njihovih porodica, tako i one za koju postoji određeni stepen sumnje da je upisana na druga fizička i pravna lica, a čiji su stvarni vlasnici okrivljeni i članovi njihovih porodica.

“S tim u vezi, objavljujemo video snimak samo dijela imovine za koju okrivljeni ne spore da je njihovo vlasništvo i ukazujemo da će javnost u daljem toku postupka biti obaviještena i o drugoj imovini za koju postoji osnovana sumnja da je stvarno vlasništvo okrivljenih i sa njima povezanih lica”, saopštio je Radonjić.

Katnić i Lazović uhapšeni su u nedjelju 14. aprila po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore. Nakon saslušanja kod istražnog sudije Višeg suda u Podgorici, određen im je pritvor do 30 dana.

MANS je još u aprilu pretprošle godine godine objavio da je sin Zorana Lazovića, Marko Lazović, kupio prije četiri godine vrijednu nekretninu u prestižnom podgoričkom kvartu od kompanije “Bemaks”.

Po njihovim navodima, Marko Lazović je dobio nekretninu pod povoljnim uslovima, ispod tržišne cijene, a kako je Istraživačkom centru Mreže za afirmaciju nevladinog sektora potvrđeno iz “Bemaksa”, Lazovići su kumovi sa ranijim zvaničnim vlasnikom te kompanije Veselinom Kovačevićem.

Povodom nuđenog jemstva u Višem sudu za Petra Lazovića, Zoranovog sina, posebno se pominje imovina kompanije “Gufo”, koja je poslužila kao garancija da se predloži jemstvo za mlađeg Lazovića. Od jula 2022. godine, Petar Lazović je u pritvoru a SDT ga tereti za ozbiljna krivična djela.

Kompanija “Gufo” bila je jedan od investitora u izgradnji zgrade poznate kao “Južna kapija grada”, koja se nalazi na obodu Podgorice, a koju je gradio upravo “Bemaks”, prenio je MANS, a drugi investitor na tom projektu je “Master Inženjering”, vlasnik zgrade u kojoj je supruga Lazovića stekla stan i garažu pod povlašćenim uslovima.

Prema tvrdnjama iz MANS-a, “Master Inženjering” je i investitor izgradnje objekta “Hotel Kruser” u Budvi, koji takođe gradi “Bemaks”.

Dok je Marko kupovao nekretnine, piše MANS, njegov brat Petar je značajne sume novca izdvajao za kupovinu novih automobila.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije