Connect with us

POLITIKA

POTPREDSJEDNIK PZP-A

Radulović poručio: Treba nam Vlada bez DPS-a

„Pobjednici avgustovskih izbora treba ponovo da pokušaju da se okupe i formiraju izvršnu vlast. Država se ne smije prepustiti onima koji su je uništili“

Radulović, Foto: Savo Prelević

Poslanici Pokreta za promjene (PzP) ne bi učestvovali na sjednici Skupštine na kojoj bi bilo govoreno o manjinskoj vladi ukoliko to ne bi bio dogovor koalicije „Za budućnost Crne Gore“, rekao je potpredsjednik te partije Branko Radulović u izjavi za „Dan“.

„Sigurno da ne bismo prisustvovali sjednici ukoliko se zajednički ne dogovorimo. Ako se ne dogovorimo da prisustvujemo eventualnom zasjedanju Skupštine koje bi zakazao drugi potpredsjednik Ervin Ibrahimović i ukažemo na svu nelegitimnost, onda ne bismo ni mi sami prisustvovali Skupštini“, precizirao je Radulović i dodao da će PzP u daljem radu svakako ukazivati javnosti da ta vlada nije evropska i reformska, već interesna.

On je ponovio da PzP ne podržava formiranje manjinske vlade i apelovao na sve partije pobjednice avgustovskih parlamentarnih izbora da učine sve kako bi se prevazišla kriza vlasti i formiralaprava evropska vlada koja bi se bavila ekonomskim oporavkom i ukupnom stabilizacijom Crne Gore.

Radulović je istakao da ne podržava učešće Socijaldemokratske partije (SDP) u manjinskoj vladi, ocijenivši da je ta ideja prerasla u svoju suprotnost.

„Našli smo se u bezizlaznoj situaciji i treba da se saberemo oko zajedničke evropske platforme koja bi se bavila ekonomskim oporavkom, revizijom prošlosti i tranzicije od autokratije ka funkcionalnoj demokratiji, tranzicionom pravdom, stvaranjem nove ekonomske politike, novim reformama u sektorima, novom evropskom integracijom u kojoj bi naši interesi bili istaknuti“, kazao je Radulović.

On je naglasio da ovakva Evropa i „ona koju mi želimo“ nisu iste i ocijenio da Evropska unija kao jedinstveni subjekt treba da se konsoliduje i da stvarno i suštinski podrži Zapadni Balkan.

„Crna Gora se nalazi u izuzetno složenoj situaciji i sada čini sve napore da prevaziđe situaciju u kojoj oni koji su je razbijali, krali i razdvajali trideset godina sada treba da budu mirotvorci. To je šizofrena situacija iz koje treba izaći razumom političke elite koja je izborila pobjedu na izborima avgusta 2020. godine“, rekao je Radulović.

Po njegovom mišljenju, postizborna koalicija GP URA, Socijalističke narodne partije, Demokratske partije socijalista i manjinskih partija uopšte nije evropska, nego interesna i antievropska.

„Imajući u vidu veoma složenu situaciju, Crnoj Gori treba evropska i reformska vlada sa punim ili ograničenim mandatom, koja će se baviti donošenjem izbornih zakona, ustavnim promjenama i svim što je u ovom momentu potrebno. Mi smo za to da se pobjednici avgustovskih izbora ponovo okupe oko zajedničkih ciljeva i probaju da deblokiraju vlast. Ukoliko bude formirana vlada sa DPS-om, ništa se neće postići jer ta partija neće dozvoliti da se bilo šta učini protiv njihovih ogromnih grijehova. I zato sve te druge vlade koje se pominju, poput vlade nacionalnog jedinstva, koncentracione, tehničke i tome slično, smatram gubitničkim varijantama. Za mene postoji samo reformska jaka vlada sa mandatom koji bismo dogovorili. Sa takvom jednom jakom platformom treba da izađemo prema pobjednicima izbora. Ne mogu državu spasavati kriminalac i pošten čovjek zajedno i ne može pravnu državu da štiti onaj koji je tu državu iskoristio da je opljačka“, istakao je Radulović.

Advertisement
1 Comment

1 Comments

  1. Radun

    13.04.2022. 21:19 at 21:19

    Radulović o poštenju? A instalirao je familiju na direktorska mjesta, da je imao mačku, i njoj bi dao neku funkciju! Kakva je razlika između njega i ovih koje pominje? Sprdnja od čovjeka!

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Spajić: Srbi nisu genocidan narod

„Nijedan narod nije genocidan“

Spajić, Foto: Luka Zeković

„Za nas Srbi nijesu i ne mogu biti genocidan narod. To i ne postoji. Nijedan narod nije genocidan”, poručio je premijer Spajić u objavi na društvenoj mreži “X”.

Spajić je istakao da na temelju predloženih amandmana niko ne može reći da Crna Gora osuđuje srpski narod, Srbiju ili Republiku Srpsku.

„Srbi u Crnoj Gori čine značajan procenat našeg stanovništa i to nikada ne smijemo zanemariti. Za nas Srbi nijesu i ne mogu biti genocidan narod. To i ne postoji. Nijedan narod nije genocidan”, ističe se u objavi.

Premijer zaključuje da samo radom i rezultatima kakvi su naši – Evropskoj uniji dokazujemo da se vrijedi boriti za Crnu Goru, za Zapadni Balkan i bolje sjutra svih naroda koji žive na ovim prostorima.

Osuda genocida, gdje god da se desio

Spajić je juče saopštio da će Crna Gora glasati za Rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici u UN, kao i da će glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

“Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas – Srebrenicu. Nikakav problem to nije. Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo”, rekao je Spajić u Skupštini Crne Gore, odgovarajući na pitanje lidera opozicione Bošnjačke stranke hoće li Crna Gora podržati Rezoluciju o Srebrenici, koju su inicirale Njemačka i Ruanda.

On je najavio da će “Vlada o tome raspravljati”, ali da “misli da je to izlišno spominjati, jer smo se sporazumno obavezali da vodimo proevropsku politiku”. Najavio je i amandmane.

Premijer je naveo da prvi amandman glasi „ponavljujući da je krivica za zločin genocida individualizovana i da se ne može pripisati nijednoj etničkoj, verskoj ili drugoj grupi ili zajednici u cjelini“, a drugi „potvrđujući nepovredivost opšteg okvira sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini sa svim njegovim odredbama“, prenosi Glas Amerike.

“Čvrsto vjerujemo da se ovim amandmanima uvažavaju žrtve, ali i sprječava žigosanje naroda zbog zločina pojedinaca. Oni imaju za cilj da onemoguće manipulacije koje često služe određenim društveno- političkim činiocima za unutrašnje potrebe”, rekao je Spajić.

On je ocijenio da je “Rezolucija o genocidu u Srebrenici koja je na dnevnom redu u UN-u je jako osjetljiva tema, a Crna Gora kao multietnička država ima obavezu da spriječi zloupotrebu žrtava, te pruži dodatan napor ka smanjenju etničkih distanci i prevazilaženju tenzija u regionu”.

Obrazlažući pitanje upućeno premiieru, lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović podsjetio je da su Rezoluciju do sada kosponzorisali neki od ključnih crnogorskih međunarodnih partnera, među kojima su SAD, Francuska, Turska, Velika Britanija, Luksemburg, Austrija, Švedska, Italija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija, Slovenija i Sjeverna Makedonija.

On je naveo da bi “Crna Gora glasanjem za Rezoluciju još jednom stala na istu stranu sa državama razvijene demokratije i poštovanja prava i potvrdila da suštinski, a ne deklarativno, pripada dijelu civilizivanog svijeta čiji dio želi da bude vrijednosno, suštinski i formalno”.

Spajićeva najava naišla je na oštru reakciju vladajuće prosprske Demokratske narodne partije Milana Kneževića, koja je saopštila da će “današnja izjava premijera Milojka Spajića da će Vlada Crne Gore glasati za Rezoluciji o Srebrenici, nanijeti nepopravljivu štetu srpskom i crnogorskom narodu u Crnoj Gori, uvodeći nas u društevno političku nestabilnost i dodatnu polarizaciju.

DNP je su saopštila da je “ovakvim stavom Milojka Spajića grubo narušen koalicioni Sporazum kojim je jasno precizirano da nova izvršna vlast neće potencirati i otvarati teme koje će nas dijeliti po nacionalnim, vjerskim i ideološkim šavovima”.

Oni su poručili premijeru „da su nepostojanje ekonomskog programa Evropa sad 2, indolentan, nestručan i vrlo sumnjiv i skandalozan način ponašanja i rada jednog broja ministara, ali i današnja podrška Rezoluciji o Srebrenici, doveli u pitanje našu dalju podršku njegovoj Vladi i…eventualnoj rekonstrukciji Vlade u junu”.

Američka ambasada u SAD je ranije saopštila da je Stejt dipartment imao uvid u nacrt amandmana Crne Gore na tekst Rezolucije o Srebrenici, ali je demantovala informacije koje su objavili lokalni mediji da SAD u tome imaju posredničku ulogu.

Više uticajnih crnogorskih nevladinih organizacija zahtjevalo je, u pismu upućenom premijeru Milojku Spajiću, izjašnjenje predlaže li Vlada Crne Gore amandmane na Rezoluciju o Srebrenici, te ako je to tako, da objavi i argumentovano obrazloži tekst tih amandmana.

Posebno zahtijevaju od premijera Spajića da, prilikom izjašnjavanja o eventualnim amandmanima, saopšti i da li će Crna Gora, uz njih, kosponzorisati rezoluciju o Srebrenici ili neće, i ako neće – zbog čega neće, kao i da li se, na bilo koji način, dovodi u pitanje glasanje Crne Gore o rezoluciji, u slučaju da amandmani ne budu usvojeni.

Više od 100 NVO i preko 350 građana Crne Gore, uključujući i brojne javne ličnosti, podržalo je inicijativu da Crna Gora konsponzoriše Rezoluciju o Srebrenici, navodeći da bi to bio “dostojnan izraz poštovanja prema žrtvama srebreničkog genocida i odgovornim odnosom prema budućnosti.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Stijović i Delić nisu više savjetnici Milatovića: Podnijeli ostavke iz ličnih razloga

Oni su pokrivali pozicije savjetnika za regionalni razvoj i za odnose sa javnošću

Stijović, Foto: Vlada Crne Gore

Aleksandar Stijović podnio je ostavku na mjesto savjetnika predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.

„Podnio sam ostavku iz ličnih razloga. Ne bih dalje ništa da komentarišem“, rekao je Stijović „Vijestima“.

On je pokrivao poziciju savjetnika za regionalni razvoj u Kabinetu Milatovića.

Stijović je imenovan na tu poziciju u junu prošle godine.

On je bio ministar poljoprivrede u Vladi Zdravka Krivokapića do aprila 2020. godine.

Pored Stijovića, ostavku je podnio i Goran Delić savjetnik za odnose sa javnošću predsjednika Crne Gore Jakova MIlatovića.

Delić

Delić je napisao da iz ličnih razloga podnosi ostavku na to mjesto.

„Svim koleginicama i kolegama zahvaljujem na saradnji i želim puno uspjeha na ličnom i profesionalnom planu“, kazao je Delić.

On je na toj poziciji bio od sredine februara. U kabinet predsjednika došao je iz Centra za demokratsku traziciju (CDT).

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Spajić: Glasaćemo za rezoluciju o Srebrenici

„Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo“, kazao je Spajić

Foto: Gov.me/S.Matić

Premijer Milojko Spajić je kazao da će Crna Gora glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

“Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas – Srebrenicu. Nikakv problem to nije. Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo. Vlada će o tome raspravljati, ali mislim da je to izlišno spominjati jer smo se sporazumno obavezali da vodimo proevropsku politiku”, kazao je Spajić odgovarajući danas u Skupštini na pitanja predstavnika poslaničkih klubova, na posebnoj sjednici posvećenoj premijerskom satu.

Lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović pitao je Spajića hoće li Crna Gora na zasijedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) podržati Rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici koju su inicirale Njemačka i Ruanda.

Ibrahimović je rekao da su Rezoluciju do sada kosponzorisali neki od ključnih crnogorskih međunarodnih partnera, među kojima su SAD, Francuska, Turska, Velika Britanija, Luksemburg, Austrija, Švedska, Italija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija, Slovenija i Sjeverna Makedonija.

Ibrahimović smatra da bi Crna Gora glasanjem za Rezoluciju još jednom stala na istu stranu sa državama razvijene demokratije i poštovanja prava i potvrdila da suštinski, a ne deklarativno, pripada dijelu civilizivanog svijeta čiji dio želi da bude vrijednosno, suštinski i formalno.

“Ja vjerujem da možete državnički da se nosite sa svim izazovima koji su pred ovom Vladom.Vjerujem da možete da uvedete ovu državu u EU, ali imate izazov – Rezoluciju koju su podnijeli evropski partneri. …Da li vi možete odgovoriti ovako važnom izazovu”, rekao je Ibrahimović.

Istakao je da se u tekstu Rezolucije nigdje ne pominje da je jedan narod genocidan.

Spajić je odgovorio da su on i svi ljudi iz PES-a oduvijek bili prozapadno orjentisani.

“Što su iz DPS-do 2014.imali proprusku a od tada proveropsku, čestitam na promjeni. Ali oni su prihvatili moju politiku. Vi ste 25 godina vodili prorusku politiku, a onda pet godina proevropsku”.

Ibrahimović je kazao da je shvatio da će Vlada podržati Rezoluciju.

“Drago mi je da javnost to čuje, ali volio bih da svi predstavnici vlade shvate da nam je mjesto sa zemljama koje su kosponzori ove Rezolucije. To je civilizacijska potreba ovoga društva”, rekao je.

Spajić je rekao da ne prihvata tezu da je Crna Gora lošija od bilo koga:

“Mi smo jednaki sa Francuzima, Njemcima, Amerikancima, Austrijancima, uvijek. Mi nismo tikva bez korijena, naš korijen je veliki. Mi smo Evropa opet, Crna Gora se vraća svojim korijenima. Mi treba da budemo lideri u Evropi”, kazao je Spajić.

Istakao je da mnogi nisu pročitali Rezoluciju, navodeći da amandmani na Rezoluciju govore da nijedan narod nije genocidan:

“Svi naši partneri su ih podržali. Jesmo li čuli reakciju BIH? Ubijeđen sam da su amandmani odlični i da će da pokažu pravu namjeru. Treba čitav region smiriti…Vidimo da će i Jasenovac biti u proceduri. Mi smo za”, rekao je Spajić.

Amandmani će, kako je rekao, dati sigurnost da niko nema ništa protiv srpskog naroda.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije