Connect with us

EKONOMIJA

"IZVUKLI STE DESETINE MILIONA EURA IZ KOMBINATA ALUMINIJUMA"

Abazović: Pejoviću, nemojte da prijetite! Vratite državi milione i uložite ih u KAP

Jeste li istražnim organima Izraela rekli da ste u Srbiji suvlasnik firme sa licem kojeg traže?, pita Abazović i ističe: „Kad čitam šta pišete, notiram po nekoliko stvari koje mirišu na krivične prijave“

Foto: Vlada Crne Gore

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović pozvao je vlasnika „Uniproma“ Veselina Pejovića da, kako je kazao, vrati državi milione eura i uloži ih u očuvanje proizvodnje u KAP-u, iz kojeg je Pejović, kako kaže Abazović, izvukao desetine miliona eura.

Abazović je odgovorio na jučerašnje saopštenje Pejovića koji je kazao da državi nije dužan ni euro poreza i da se ne boji “prijetnji” potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića da će biti predmet istrage globalnih organa.

„Podsjetiću, počeli ste komunikaciju sa mnom sa opravdanjem da ste čisti kao suza, da bismo poslije samo par interakcija zaključili da ste pravili kombinacije sa brzim gašenjem kompanija van Crne Gore, čime ste zaobilazili plaćanje poreza u Crnoj Gori. Takođe, donijelo smo zaključak i da ste na sličan način gasili kompanije i u Crnoj Gori, da bi na kraju priznali i da je u Vašu kompaniju ušlo, ni manje ni više, nego 15 miliona eura od, po svemu sudeći, velikog finansijskog prevaranta u Izraelu. Mutna vam je nešto ta „čista“ suza, gospodine Pejoviću!“. navodi Abazović u odgovoru Pejoviću.

Dobro je, kaže Abazović, to što je Pejović priznao da se sastao sa Daganom.

„Radi građana, podsjećam: Lior Dagan je čovjek koji vodi globalne napore da vrati pronevjerenu imovinu Vašeg poslovnog partnera iz Izraela, protiv kojeg se vode međunarodne istrage. To što je sa Vama imao sastanak, govori o tome da se o Vama i Vašim partnerima vode ozbiljni razgovori na određenim međunarodnim adresama. Ove “adrese”, da pojasnim građanima, se ne bave biznis idejama već razotkrivanjem kriminalnih aktivnosti. Ne znam da li je gospodinu Daganu poznato da sa čovjekom kojim se bave vlasti Izraela imate biznis i u Srbiji? Ipak, ako ovo ikada pročita saznaće još ponešto“, navodi Abazović.

Građani, kaže Abazović treba da znaju da kompanija Uniprom d.o.o. Nikšić ima 50% vlasništva u kompaniji Partizan Žarkovo d.o.o. Beograd.

„Ostalih 50% je u vlasništvu kompanije kontraverznog biznismena iz Izraela, EGFE, a Vi ste u njoj izvršni direktor. Takođe, i ta kompanija je u blokadi. Uz to, u Republici Srbiji ste nekada registrovali kompaniju Uniprom metali d.o.o. Ćuprija, koja je 2018. godine izbrisana iz evidencije, a njen osnivač je pravno lice Zona metali d.o.o. Beograd. Osnivač kompanije Zona metali d.o.o. Beograd ste upravo Vi, gospodine Pejoviću. Za javnost je bitna sljedeća informacija: Zona metali d.o.o. Beograd je u blokadi zbog million eura duga i to više od 5 godina. Ima toga još, gospodine Pejoviću, zato polako, manje koristite riječ “prijetnja”, a više riječ „pravda“ – ljekovitije je“, naveo je Abazović.

On podsjeća i kako je Pejović dobijao koncesije u Crnoj Gori.

„Naime, prema podacima o dodjeli koncesije iz aprila 2020. godine, kompanija Uniprom White Bauxite je za 29 godina eksploatacije trebalo da prihoduje 54,2 miliona eura, dok je državi trebalo da plati 27 puta manje, to jest 2,2 miliona eura. Voli li se tako Crna Gora, gospodine Pejoviću?! Iz ovog posla ste trebali da budete “dobri” nekoliko desetina miliona eura, a državi kao i uvjek, bi dali mrvice“, kaže Abazović u odgovoru.

On ističe i da svaki put kad čita što piše Pejović, notira po nekoliko stvari koje, kako ističe Abazović, mirišu na krivične prijave.

„Vi ste juče napisali da ste skoro million kvadrata oko nalazišta boksita počeli da kupujete još 2017. godine ili tri godine prije ,raspisivanja javnog oglasa za dostavljanje ponuda za koncesiju iz 2020. godine?! Vidite gospodine Pejoviću, Vi ste sami priznali da ste 3 godine prije raspisivanja oglasa znali da će javni oglas biti raspisan čime ste sebe doveli u situaciju da pomislimo da ste možda korumpirali neke ljude. Znajući da vam tekstove piše iskusni advokat, upozorite ga na ove propuste, a i obratite pažnju da Vas svjesno ne gurne u dodatne probleme. Nemate ih malo u zadnje vrijeme“, poručuje Abazović.

Kaže i da se raduje i jedva čeka nove tužioce.

„Pa će se vidjeti kako su Vam se dodjeljivale koncesije i kako ste, Vi, ja, ali i bilo ko drugi – dolazilo do novca kojeg imamo. Na kraju današnjeg saopštenja, kada me već pozivate da podnesem ostavku, ja Vas pozivam da: vratite državi milione eura i uložite iste u očuvanje proizvodnje u KAP-u, iz kojeg ste, kako su građani vidjeli, izvukli desetine miliona eura. Ako i odem sa funkcije, nastaviću da otkrivam sumnjive poslove“, kaže Abazović i dodaje da za to nije potrebna pozicija nego malo konekcija i dobra volja.

„Sa nestrpljenjem očekujem Vašu novu reakciju, jer kao što vidite, niti jednu moju informaciju nijeste demantovali. Zapamtite, imam dokumentacionu kondiciju za narednih 365 dana. Tek smo počeli, napredujemo ka važnim stvarima“, zaključio je Abazović.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Radovi na izgradnji zaobilaznice oko Rožaja nakon 16 godina u finalnoj fazi

Ovaj projekat je dobio u narodu naziv „Skadar na Bojani“

(Foto: Tufik Softić)

Radovi na završetku zaobilaznice oko Rožaja, koji traju već šesnaest godina, biće nastavljeni krajem maja ili početkom juna, kada Uprava za saobraćaj izabere novog izvođača. Novim tenderom koji je upravo raspisan, predviđeno je da radovi ne mogu da traju kraće od 350, ali ni duže od 450 dana. Portal RTCG je u više navrata pisao o tome da je iz Uprave za saobraćaj najavljeno da će ovaj projekat, koji je dobio u narodu naziv „Skadar na Bojani“, biti završen, iako je to malo ko u Rožajama vjerovao.

Podsjetimo, prva faza projekta je počela da se gradi početkom 2008. godine i trebalo je da bude završena do kraja iste godine. Četiri godine nakon toga izvođač „Konstruktor inženjering“ iz Splita je otišao u stečaj, a iz posla su se izvukli i podizvođači „Integrač inženjering“ iz Banja Luke i tek formirana podgorička kompanija „Bemaks“.

Najave tadašnjeg ministra saobraćaja Ivana Brajovića da će ubrzo raspisati tender i završiti polsove prve faze u 2014. godini, ostale su mrtvo slovo na papiru.

(Foto: Tufik Softić)

Sarajevska firma „Euro asfallt“ sa partnerima posao izgradnje druge faze i dovršetka prve, dobila je 2017. godine, kada je ministar već bio kadar Bošnjačke stranke, Osman Nurković. Oko dvadeset miliona eura je bilo opredijeljeno za taj poduhvat, iz kredita Evropske investicione banke (EIB).

Bosanci sa partnerima iz Crne Gore imali su roko od 730 dana, ili dvije godine da projekat privedu kraju, od uvođenja u posao, u decembru 2017. što je značilo da su ga morali završiti do kraja 2019. godine.

Nekoliko pehova, kao što je rušenje mosta Veliki Ibarac i urušavanje tunela Ibarac, zatim pandemija korona virusa, kao i neriješeni imovinsko pravni odnosi, bili su razlog zbog čega je taj rok produžavan dva puta, do kraja 2021. godine. Bosanska firma, koja je je u međuvremenu došla u Crnoj Gori na loš glas i zbog puta preko Jelovice, koji su gradili četiri godine duže od predviđenog roka i preko dvadeset miliona skuplje od ugovorene cijene, ni ovaj rok za završetak zaobilaznice oko Rožaja nisu ispoštovali.

Oni su se povukli iz posla kada su naplatili oko 17,5 miliona eura, ali su im nove crnogorske vlasti naplatile penale u iznosu od preko milion eura i raskinuli ugovor sa njima u oktobru prošle godine.

Prije dva mjeseca direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović izjavio je da će tokom aprila raspisati tender za novog izvođača, nakon što im je kroz javne radove odobreno novih osam miliona eura za konačni završetak projekta.

(Foto: Tufik Softić)

Ako ovi rokovi koji su sada postavljeni budu ispoštovani, Rožaje bi za godinu, a najkasnije godinu i tri mjeseca od uvođenja novog izvođača u posao. To bi značilo skoro 18 godina od početka gradnje.

Zaobilaznica oko Rožaja, koja počinje u mjestu Zeleni na ulazu u Rožaje iz pravca Srbije, i završava se kod mosta Crnja, na izlazu iz grada, koštaće tako državu Crnu Goru ukupno oko dvadeset pet miliona eura, umjesto 19,7 da su je Bosanci završili u roku koji im je postavljen kada su posao dobili.

To sa „Euroasfalt“ nije kraj problema, jer ih čekaju brojni sporovi sa građanima Rožaja, kojima su uništili imanja, ostavljajući materijal koji je sada teško ukloniti.

Braća Demić, Mustafa i Enver krajem ove sedmice imaju ročište u sporu koji sa Bosancima vode već dvije godine zbog devastiranja 2,3 hektara zemljišta.

Protiv bosanske kompanije „Euro asfalt“ postoje dva predmeta u Specijalnom državnom tužilaštvu Crne Gore.

(Izvor: RTCG)

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Benzin i eurodizel skuplji od ponoći

Eurosuper 95 i 98 poskupiće po dva, odnosno tri centa, eurodizel skuplji za cent

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Eurosuper 95 i 98 biće skuplji od ponoći, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

Kako su naveli iz ovog vladinog resora, eurosuper 95 i 98 poskupiće dva i tri centa i u narednih 15 dana koštaće 1,62 eura, odnosno 1,66 eura po litru.

Eurodizel će poskupiti za cent i koštaće 1,49 eura po litru.

Poskupiće i lož ulje za cent, pa će naredne dvije sedmice koštati 1,45 eura po litru.

„Saglasno odredbama Uredbe o načinu i visini elemenata na osnovu kojih se formiraju maksimalne cijene naftnih derivata, naredni obračun će se obaviti 22. aprila, a eventualno izmjenjene cijene naftnih derivata važiće od 23. aprila“, piše u saopštenju resora.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Samir Agović: Petnjica ostaje bez stanovnika

„Mladi neće da žive na sjeveru“

Agović, Foto: Radio Petnjica

Mladi nisu zainteresovani da ostanu da žive na sjeveru, da tu rade i osnuju porodicu, pa država mora osmisliti strategiju i razvojne projekte kako bi život u ovom dijelu Crne Gore bio lakši i kvalitetniji, smatra predsjednik opštine Petnjica Samir Agović.

Petnjica je jedna od opština u kojoj je u januaru zabilježen negativan prirodni priraštaj.

Agović kaže da je to loša informacija i poražavajuće stanje za njihovo društvo i zajednicu.

„Mnogo mi je žao zbog toga. Mora se raditi na snaženju porodice i na razvojnim projektima, a država mora da osmisli strategiju, pa da stvorimo bolje uslove za život naših građana. Tu podrazumijevam i nas, lokalne uprave. Nimalo ne bježimo od odgovornosti“, kazao je Agović u emisiji „Mreža“ na TVCG.

Prema njegovim riječima, mladi ljudi odlaze iz sjevernih opština u potrazi za boljim životom i nisu zainteresovani da ostanu da žive na sjeveru.

„Lakše im je da budu u mjestu gdje je sve definisano. Razumijem ih, oni žele dinamičniji život. Mladost je jedna. A mi moramo mnogo više da radimo, posebno na edukaciji. Krajnje je vrijeme da se napravi poseban program za sjever“, rekao je Agović.

Prema njegovim riječima, sjever ima resurse i perspektivu.

„Što brži razvoj infrastrukture, pa bi ljudi ostali da ovdje žive. Na sjeveru postoje resursi u turizmu i poljoprivredi i tu ima prostora za nova radna mjesta“, rekao je Agović.

Agović tvrdi da lokalna uprava radi kako bi pomogla socijalno ugroženim osobama u ovoj opštini.

„Posebno vodimo računa o učenicima i studentima i rijetka smo opština koja pomaže svojim mlađim mještanima. Poznato je da nema organizovanog prevoza između Petnjice i Berana, tako da smo uvijek spremni da pomognemo ljudima“, dodao je Agović za TVCG.

Petnjici nedostaje benzinska pumpa

Agović tvrdi da Petnjica ima sve što je potrebno za skladan i ugodan život. Tu je više obrazovnih ustanova, a u oblasti zdravstva imaju zdravstvenu stanicu u kojoj rade dva ljekara, a tu je i Hitna pomoć.

Agović kaže da im nedostaje jedino benzinska pumpa.

„To nam je veliki problem, velika je potreba Petnjičana. Nažalost, još uvijek od izgradnje nema ništa. Nadam se da će se i ona uskoro izgraditi stoga pozivam zainteresovane investitore da se jave kako bismo riješili i taj problem“, zaključio je on za TVCG.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije