Connect with us

POLITIKA

LIDER DPS-A U BIJELOM POLJU

Đukanović: Crna Gora ne može da izdrži još četiri godine ovakvog stradanja

„Zato nijesam imao dilemu da li treba prihvatiti predsjedničku kandidaturu“

Foto: DPS

Tog 19. marta odlučujemo da li će Crna Gora nastaviti da se razvija kao građanska, uređena, prosperitetna država, koja je svoj temelj zasnovala na evropskim vrijednostima kako se razvijala od obnove nezavisnosti do 30. avgusta 2020. godine, ili će se vratiti na, nažalost istorijski utabane dobro poznate staze zaostajanja, međusobnog sukobljavanja, nacionalnog i vjerskog prebrojavanja i vrlo frekventnog obnavljanja nestabilnosti, poručio je aktuelni šef države i kandidat DPS-a na predstojećim predsjedničkim izborima Milo Đukanović sa skupa u Bijelom Polju.

„Ja mislim da je to izazov. Ove dvije i po godine su nas podsjetile koliko je za svaku kuću važno da ima dobrog domaćina. Za državu je važno da ima odgovornu vladu. Odgovorna vlada je vlada kompetentnih i nacionalno odgovornih i ozbiljnih ljudi“, rekao je on.

Prema njegovim riječima, Demokratska partija socijalista je tokom 14 godina kontinuiranog vladanja Crnom Gorom nakon obnove nezavisnosti od 2006. do 2020. zajedno sa koalicionim partnerima pokazala da ima armiju odgovornih i ozbiljnih ljudi koji su u stanju da odgovore najvažnijim izazovima sa kojim sa suočava svako pa i crnogorsko društvo.

Foto: DPS

„Ti izazovi su u vremenima ozbiljnih geopolitičkih poremećaja i u vremenu u kojem smo svi sudionici jednog vrlo dinamičnih promjena generisanih prije svega jednom vrlo važnom tehnološkom revolucijom na globalnom planu. Dakle, ti izazovi su bili frekventni, bili su veći ali sjetimo se Crna Gora je bez ozbiljnih potresa prošla sve te izazove i snažno napredovala ka svom najvažnijem cilju – evropskom kvalitetu života za svakog našeg građanina“, rekao je predsjednik DPS-a.

On je rekao da ima dobrih izgleda da uskoro imamo i prijevremene parlamentarne izbore.

„Dakle, jedni i drugi izbori su dobra prilika da ostvarimo cilj, da promijenimo osvjedočeno neuspješnu politiku i da se vratimo onoj koja je bila osvjedočeno uspješna. Dakle, ne gledam na tu mogućnost prevashodno iz ugla Demokratske partije socijalista. Ja mislim da je Demokratska partija socijalista u značajnoj mjeri oživjela svoju potrebu da se pokaže kao vladajuća partija, jednako tako mislim da nema dobre partije koja nije prošla i iskustvo vladanja i opoziciono iskustvo. Ja ne mislim da mi gubimo vrijeme kao partija u ovom periodu, ja mislim da mi učimo neke lekcije koje prethodno nijesmo naučili i da ćemo kada se vratimo na vlast biti lišeni nekih slabosti koje smo ispoljili i koje su nas koštale gubitka vlasti 30. avgusta 2020. godine“, kazao je Đukanović.

On je potom govorio o samoj važnosti predstojećih izbora.

„Može li Crna Gora da izdrži još četiri godine ovakvog stradanja? Plašim se da ne. Zato nijesam imao dilemu da li treba prihvatiti kandidaturu jer smatram da izazov 19. marta nije manji od izazova od 21. maja 2006. Mi 19. marta branimo ono što su tekovine savremene Crne Gore. Mi branimo ono što je životno djelo svih nas. Dakle, ovo je izazov pred kojim stoji Crna Gora danas. Zato je imperativ pobijediti na predsjedničkim izborima, sa te pozicije ući na parlamentarne izbore nakon toga dobiti dobrog domaćina, odgovornu vladu koja će nastaviti da Crnu Goru gradi kao stabilno multietničko društvo i da se dalje razvija na osnovu evropskog sistema vrijednosti“, rekao je Đukanović.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Janović: Nisam razgovarao sa Duškom Markovićem o osnivanju nove stranke

„DPS neće u Vladu, hoćemo izbore“

Marković i Janović, Foto: Screenshot/Gov.me

Demokratska partija socijalista (DPS) smatra da su Crnoj Gori potrebniji novi izbori nego rekonstrukcija Spajićeve Vlade, poručio je poslanik te stranke Nikola Janović.

Janović je u gostovanju na Gradskoj televiziji rekao da nije razgovarao sa partijskim kolegom Duškom Markovićem o formiranju nove stranke.

Kaže da svako ko se ogriješio o zakon treba da odgovara, ali je, kako ističe, protiv medijskog linča i kršenja pretpostavke nevinosti. Janović je rekao da će se o najavljenoj rezoluciju o Jasenovcu izjasniti kada se upozna sa njenom sadržinom, prenosi portal gradski.me.

Rješenje političke situacije u Crnoj Gori je u vanrednim izborima, a bez njih nema ulaska DPS-a u Vladu, kaže Janović.

„Da rasteretim ovu priču Andrije Mandića i njih – ‘prihvatićemo sve samo DPS da ne uđe u vlast’. Evo, DPS neće ući u vlast. Dakle, nikakve prekompozicije. Tražimo vanredne parlamentarne izbore. Tako da, što se toga tiče, u ovom trenutku uopšte ne vidim nikakvu ni mogućnost, ni svrhu ulaska DPS-a u vlast“, navodi Janović.

Kaže da ne bi ocjenjivao da li je hapšenje bivšeg specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića i nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića revanšizam, ali je, dodaje, protiv unaprijed pripremljenih presuda i linča.

„Mislim da, da bi se bilo kakva vrsta percepcije o selektivnosti odagnala, onda je jako važno da se daju odgovori na neka pitanja na koja baš iz DPS-a dugo čekaju. Mislim na pitanja oko Rudnika uglja, na pitanja oko CEDIS-a, na pitanja oko trajekta, na pitanja oko raznih drugih zloupotreba službenog položaja“, navodi poslanik DPS-a.

Država, kaže Janović, mora da zauzme jasan stav o Rezoluciji o Srebrenici kako bi mogla da krene naprijed. Rezolucija o Jasenovcu, koju najavljuje predsjednik Skupštine Andrija Mandić, smatra, služi da se maskira priča o Srebrenici i poručuje da će se i on i DPS o njoj izjasniti kada dođe u skupštinsku proceduru.

„Đukanović bio personifikacija pokreta koji je vodio Crnu Goru ka obnovi nezavisnosti“

Govoreći o promjenama u DPS-u, Janović je istakao da je novo rukovodstvo stranke spremno da radi na tome kako bi se skinula stigma koja ih prati.

“Stigma ‘30 godina DPS-a’ je narativ sa kojim možda nijesmo znali najbolje da se izborimo u prethodnom periodu, ali smo svjesni grešaka koje smo imali i nemamo problem da to priznamo. Sa druge strane, da forsiramo sve ono što su bile dobre politike DPS-a, a tu prvenstveno mislim na očuvani mir devedesetih godina, obnovu nezavisnosti, učlanjenje Crne Gore u NATO i put ka EU, odnosno sve ono što su programska načela partije”, objašnjava Janović.

Ističe da su u potpunosti odlučni da dijelu članstva kod kojeg su izgubili povjerenje, dokažu da je nova generacija političara sposobna da ne ponavlja greške prethodnika.

“Želimo da pokažemo građanima da smo svjesni tereta i grešaka proteklih 30 godina, ali da nema potrebe da bilo ko od nas nosi bilo kakvu i bilo čiju hipoteku. Vrijeme pred nama će pokazati da li ćemo na pravi način uspjeti da djelujemo na političkoj sceni, a čvrsto vjerujem da hoćemo”, poručuje Janović.

Dodaje da se mora shvatiti da se u Crnoj Gori ne može diskvalifikovati partija sa više od 70.000 građana, te da se ne može govoriti o pomirenju, a da se odmah diskvalifikuje jedna politička opcija.

Upitan da li je bivši predsjednik Crne Gore i DPS-a Milo Đukanović možda jedan od razloga što dio polkitičke javnosti i građana ne želi detaljniju saradnju sa tom strankom, Janović je istakao da ne treba zaboraviti da je upravo Đukanović bio personifikacija pokreta koji je vodio Crnu Goru ka obnovi nezavisnosti.

“Svi znamo koliko je gospodin Đukanović doprinio strateškim pravcima Crne Gore, od obnove nezavisnosti, gdje je tada DPS zajedno sa svojim koalicionim partnerima uradio mnogo na tom polju, zatim pristup NATO-u, gdje ne smatram da je to važno zato što je NATO neka moralna vertikala već zato što je jako bitno biti dio saveza koji je najjači ne samo vojno, već politički i ekonomski. Te, i mnogo drugih odluka su donešene upravo za vrijeme kada je gospodin Đukanović bio na čelu partije”, kazao je Janović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DPS se vraća na vlast u Ulcinju: URA prelazi u opoziciju

Protivno našoj volji, vraćamo se u staru i dobro poznatu priču, kaže Omer Bajraktari, sada već bivši predsjednik opštine iz GP URA

Omer Bajraktari, Foto: URA

U novoj većini u ulcinjskom parlamentu neće biti mjesta za donedavno vladajući Građanski pokret URA, dok se Demokratska partija socijalista (DPS) u vlast vraća na velika vrata.

To je epilog višenedjeljnih zakulisanih radnji, medijskih prepucavanja i tajnih pregovora o formiranju nove većine, što je i dovelo do raspada do sada vladajuće koalicije u kojoj su bili URA, Demokratska partija (DP), Socijaldemokrate (SD), Socijaldemokratska partija (SDP) i Albanska alternativa (AA) sa jedne i Forca sa druge strane.

Ulcinjski SD i SDP juče su prihvatili poziv Force, DP i DPS-a da zajedno formiraju novu lokalnu vlast u Ulcinju. Prema saznanjima “Vijesti”, mjesto predsjednika Opštine trebalo bi da pripadne Forci, a predsjednika Skupštine vjerovatno DPS-u.

Samim tim, propao je raniji pokušaj URA i opozicione Demokratske unije Albanaca (DUA) o kreiranju drugačije većine u parlamentu.

Nakon što su URA i DUA tajno zaključile sporazum o saradnji, Ćazim Hodžić i Naser Resulbegović, predsjednici ulcinjskih odbora SD i SDP, saopštili su 9. maja, povodom aktuelne političke situacije, da “sa žaljenjem” konstatuju da vlast konstituisana nakon izbora u martu 2022. godine više ne postoji. To je istog dana na konferenciji za novinare potvrdio i lider DP Fatmir Đeka.

Zatim su uslijedili pregovori, vanredni izbori nijesu bili opcija jer se nova većina nazirala od samog početka.

Nova većina zasada ima 18 odbornika od ukupno 33 koliko ima ulcinjski parlament – Forca, DP i DPS po pet, SD dva i SDP jedan.

Treba očekivati da će se novoj većini pridružiti i Bošnjačka stranka (BS), koja je u koaliciji sa DPS-om na izborima u martu 2022, osvojila jedan mandat.

Ako dođe do dogovora nove većine, u opozicionim klupama vjerovatno će ostati odbornici DUA, DSCG i Demokrata, a pridružiće im se i kolege iz URA i AA.

Predsjednik ulcinjske URA Omer Bajraktari, koji je i predsjednik Opštine, kazao je juče “da su pokušali da u ove dvije godine grade Ulcinj po mjeri svakog njegovog građanina i kao poželjnu destinaciju za turiste i posjetioce”.

“Svi su u vlasti bili maksimalno poštovani. Ali protivno našoj volji, vraćamo se u staru i dobro poznatu priču… Neke partije su svjesno, protiv interesa grada i zbog političkog inata, odlučile da zaustave jasan i pozitivan trend razvoja. Građani će ubrzo imati priliku da sve cijene”, kazao je Bajraktari “Vijestima”.

U jučerašnjem zajedničkom saopštenju ulcinjskih SD i SDP ističe se da su u cilju rješavanja krize lokalne vlasti koja je izazvana iznenadnim, jednostranim raskidom koalicionog sporazuma, donijeli odluku da prihvate poziv o formiranju nove lokalne vlasti, čiju će okosnicu činiti dosadašnji koalicioni partneri Forca, DP, SD i SDP uz podršku pet odbornika DPS-a.

Trvenja na ulcinjskoj političkoj pozornici počela su nešto oko mjesec prije najavljene rotacije na mjestima predsjednika Opštine i Skupštine, koje su pokrivali Bajraktari (URA) i Ardijan Mavrić (Forca).

Shodno koalicionom sporazumu, početkom juna URA je trebalo čelnu poziciju u naredne dvije godine, do redovnih izbora, da prepusti Forci, a da od nje preuzme funkciju šefa lokalnog parlamenta.

Grbović podnio ostavku na članstvo u GP URA

Visoki funkcioner GP URA Amil Grbović, koji je i direktor Parking servisa, podnio je ostavku na članstvo u toj partiji.

“Zbog nepoštovanja koalicionog sporazuma iz 2022, o rotaciji predsjednika Opštine između URA i Force, koji je trebalo da stupi na snagu 3. juna, iz moralnih razloga podnosim ostavku na članstvo u OO URA Ulcinj”, naveo je Grbović u dopisu “Vijestima”.

Dodao je da se umjesto poštovanja sporazuma, URA odlučila na tajne pregovore sa DUA o stvaranju neke nove većine.

“Sve s ciljem da se uzurpira pozicija prvog čovjeka grada iza čega se krije namjera da se u budući izborni proces uđe sa prednošću koju donosi taj položaj, koristeći se svim do sada već viđenim izbornim trikovima i manipulacijama”.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Mandić: Izvršićemo pritisak na Spajića da odustane od podrške Rezoluciji o Srebrenici

Mandić je kazao u Jasenovcu da je pomenuta rezolucija uperena protiv srpskog naroda, protiv Republike Srpske i Srbije.
„Uradićemo sve što je u našoj moći, zajedno sa našom crkvom i našom braćom da zaustavimo ovog premijera u jednoj lošoj i opasnoj namjeri“, rekao je…

Mandić i Dodik, Foto: Screenshot

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić saopštio je danas u Jasenovcu da će izvrišiti pritisak na premijera Milojka Spajića i na Vladu Crne Gore da odustanu od najavljene odluke da u Ujedinjenim nacijama u Generalnoj skupštini podrže Rezoluciju o Srebrenici.

Mandić je kazao da je pomenuta rezolucija uperena protiv srpskog naroda, protiv Republike Srpske i Srbije.

Podsjetimo, Mandić prisustvuje obilježavanju Dana sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj u Jasenovcu.

„Nijesmo mi vezani za bilo kakve fotelje ili bilo što iako se vode razne prljave kampanje i od onih od kojih bi se to najmanje moglo očekivati, ali bi željeli da imamo razumijevanje vaše. Da imamo razumijevanje ovih nevinih duša koje se nalaze iza nas. Da te duše znaju da mi nećemo dozvoliti i da je to crvena linija kako bi se vratio onaj koji nas je diskriminisao uništavao srpstvo u Crnoj Gori ponovo na vlast. Uradićemo sve što je u našoj moći, zajedno sa našom crkvom i našom braćom da zaustavimo ovog premijera u jednoj lošoj i opasnoj namjeri“, rekao je Mandić.

Foto: RTRS

Mandić je poručio da su „Srbi u Crnoj Gori prošli svašta“.

„Razbili su nam zajedničku državu sa Srbijom. Protjerali su nam bili srpski jezik i prijetili nam da će nas traktorima protjerati u Srbiju. Diskriminaciju i nasilnu asimilaciju vršili su nad našim narodom i u konačnom kada su udarili na našu crkvu i naše svetinje, tada se sve promijenilo“, rekao je Mandić.

Položeni vijenci na spomen području Donja Gradina: Genocid po razmjeri Aušvica

Mandić je danas zajedno sa predsjednikom Vlade Republike Srbije Milošem Vučevićem i predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom položio vijence na spomen području Donja Gradina.

Foto: RTRS

U govoru je istakao da mu je „velika čast što na dan Svetog Vasilija Ostroškog ima priliku da se u ime Crne Gore i svih njenih građana, u ime svih njenih naroda i svakog čovjeka, žene i djeteta pokloni sjenama stradalih u Jasenovcu i iskaže osjećanje naše države prema onome što se desilo od 1941. do 1945. godine“.

„Ovdje se desio genocid i taj genocid se po svojoj razmjeri jedino može mjeriti sa Aušvicem i Treblinkom. Bio je jedno od mjesta koje je između ostalog uticalo i na oblikovanje čitavog načina razmišljanja“, poručio je Mandić.

Prema njegovim riječima, ovaj genocid je dugo skrivan od javnosti.

„Treba da čuvamo sjećanje srpskog naroda i svih onih koji su stradali sa njim, prije svega jevrejskog i romskog naroda“, zaključio je Mandić.

Foto: RTRS

Podsjećanja radi, obilježavanju u Jasenovcu prisustvovali su i član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i predsjednik privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić.

Kod Grobnog polja Hrastovi služen je parastos ubijenim Srbima – žrtvama genocida u NDH, kao i vjerski pomeni pripadnicima drugih konfesija.

Dan sjećanja obilježava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih logora smrti u Evropi.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije