Connect with us

POLITIKA

SPECIJALNI AMERIČKI IZASLANIK ZA ZAPADNI BALKAN

Eskobar: Milatović saglasan sa stavom Amerike o Vladi CG, uvjereni smo da je razumio ono što smo mu prenijeli

„Sjedinjene Američke Države su bile vrlo jasne da želimo da vladu čine isključivo partije usredređene na evropske integracije i posvećene NATO-u, koje dijele naš stav u vezi sa Rusijom“

Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara Gabrijel Eskobar saopštio je da je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović signalizirao da je saglasan sa američkim stavom o vladi Crne Gore.

Ovaj američki diplomata u Njujorku boravi povodom zasijedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija gdje je razgovarao i planira susrete sa liderima država Zapadnog Balkana.

Napomenuo je i da su američke diplomate kod crnogorske delegacije, konkretno predsjednika Milatovića, uvidjele razumijevanje u vezi sa potrebom da proevropske stranke formiraju Vladu.

“Predsjednik Milatović je imao važne i produktivne sastanke sa savjetnikom Šoleom, državnim sekretarom i predstavnicima Bijele kuće. Sjedinjene Države su bile vrlo jasne da želimo da vladu čine isključivo partije usredređene na evropske integracije i posvećene NATO-u, koje dele naš stav u vezi sa Rusijom. Mislim da smo bili vrlo jasni u vezi sa tim i on je signalizirao da se saglasio sa tim. Želimo da se formira vlada i okupe stranke. On, kao šef države, ima veoma važnu ulogu da ljudima prenese pravu poruku. Tako da smo uvjereni da je razumio ono što smo mu prenijeli”, rekao je Eskobar za Glas Amerike.

Američki diplomata je, međutim, izrazio i zabrinutost što se Zapadni Balkan, kako je ukazao, razvija u dvije brzine.

„Sa jedne strane su članice Sjevernoatlantske alijanse koje su veoma posvećene svom NATO i evropskom putu. Tu su i preostale tri koje se bore sa poteškoćama. Tokom susreta sa njima dosljedno sam prenio da Sjedinjene Države podržavaju njihov evroatlantski put. Voljeli bismo i željeli da sve one riješe unutrašnje i regionalne razlike koje ih sprečavaju da napreduju“, naveo je Eskobar.

On je rekao i da je vrijeme za novi pristup partnera unutar dijaloga Srbije i Kosova.

Precizirao je da, nakon još jednog kraha u razgovorima Beograda i Prištine, pristup treba da mijenja strana koja, kako je naznačio, djeluje po principu – uzmi ili ostavi.

„Konkretno mislim na Vladu Kosova. Jasno im je šta su njihove obaveze. I mislim da je izjava Borelja bila veoma jasna. Srbiju nastavljamo da ohrabrujemo da bude konstruktivna i strpljiva. Od nje nastavljamo da tražimo da ne čini ništa što doprinosi destabilizaciji Kosova. Moramo da nastavimo da radimo na dijalogu. Nema alternative za region – osim evropskih integracija“, rekao je Eskobar u intervjuu Glasu Amerike.

On je dodao da ne prihvata kritike na račun angažmana posrednika u razgovorima, diplomate Miroslava Lajčaka.

„Lajčak uživa puno povjerenje Evropske unije i Sjedinjenih Država. Poslije kraha razgovora, 27 država članica Evropske unije javno je Lajčaku uputilo podršku. Dakle, to je nešto sa čime će on (Aljbin Kurti, premijer Kosova, prim.nov.) morati da se nosi. Lajčak i dijalog neće nestati. Neće zemlja od million i po stanovnika ubediti transatlantsku zajednicu sa 700.000.000 ljudi da promijeni taktiku“, rekao je Eskobar – dodavši da je potreban pragmatičniji pristup Vlade Kosova.

„Moram da dodam još nešto. Tokom prošle sedmice uznemirile su me informacije da se Lajčak našao na meti napada na kosovskim društvenim mrežama. Tražio sam od predsjednice Osmani i premijera Kurtija da ih osude. Ne kažem da dolaze iz redova Vlade Kosova, ali potrebno jasno istaći da su neprihvatljivi napadi lične prirode na specijalnog izaslanika“, precizirao je Eskobar.

U osvrtu na to što je Srbija još jednom propustila da se usaglasi sa kaznenom politikom zapadnih saveznika prema Rusiji – Eskobar je ukazao da ta država ne bi trebalo da bude, kako se izrazio, stranac u evropskoj porodici.

„Reći ću da smatramo da Srbija treba da uvede sankcije. Ona nema nikakvu zakonsku obavezu da to učini i očigledno je da se radi o državi koja samostalno sprovodi sopstvenu spoljnu politiku. Dakle, to je ono što smo dosljedno prenosili i ja ću to ponoviti“, napomenuo je Eskobar – koji, kako je naveo, zbog tijesnog rasporeda još nije razgovarao sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

“Nadam se da ćemo se vidjeti tokom nedjelje”, dodao je Eskobar.

Ukazao je na zabrinutosti u vezi sa Bosnom i Hercegovinom.

„Ona, kao što znate, ima pred sobom velike izazove. Najveći je to što Milorad Dodik dovodi u pitanje osnove stabilnosti i bezbjednosti uspostavljenih prije više od 25 godina – Dejtonski mirovni sporazum i sve strukture unutar njega, uključujući uspostavljanje mira i poziciju visokog predstavnika. To je trenutno najveći najveći izazov za Bosnu i Hercegovinu”, naveo je Eskobar.

Založio se da strane koje, kako je ukazao, imaju razvijen osećaj odgovornosti – pronađu način za osnaživanje Dejtonskog sporazuma i pokrenu evropski put Bosne i Hercegovine.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Majke Srebrenice: „Hvala slobodarskom Cetinju i Đuraškoviću! Prijestonica je uvijek bila na pravoj strani istorije“

Đurašković je, uz predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića i predsjednika Opštine Plav Nihada Canovića, podržao inicijativu gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić i Rezoluciju Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici

Foto: Screenshot

Majke Srebrenice zahvalile su se danas Cetinju i gradonačelniku Nikoli Đuraškoviću zbog podrške Rezoluciji Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici, saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Prijestonice Cetinje.

„Zahvalne slobodarskom Cetinju! Prijestonica je uvijek bila na pravoj strani historije, hvala Vam!“, navodi se u objavi na društvenoj mreži Iks.

Đurašković je, uz predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića i predsjednika Opštine Plav Nihada Canovića, podržao inicijativu gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić i Rezoluciju Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici.

„Podrška Rezoluciji predstavlja znak posebnog poštovanja i žaljenja više od 8000 stradalih u genocidu u Srebrenici i poruku mira, suživota i jednakog prava na život svih, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost“, kazao je Đurašković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Vlada da bude sponzor predloga rezolucije o genocidu u Srebrenici

Nikolić objavio da Spajiću uputilo pismo 35 poslanika, među kojima su i trojica iz parlamentarne većine

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić je objavio da je 35 poslanika uputilo pismo premijeru Milojku Spajiću, pozivajući Vladu da, bez daljeg odgađanja, donese odluku o kosponzorstvu predloga Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja će se uskoro naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.

„Tekst pisma koje je poslato Vladi Crne Gore, ponuđen je na potpis poslanicima svih poslaničkih klubova Skupštine Crne Gore, osim poslanicima nekadašnjeg Demokratskog fronta, koji negiraju da se u Srebrenici dogodio genocid“, napisao je Nikolić na društvenoj mreži Iks.

Među potpisnicima pisma su i predstavnici skupštinske većine – član kluba poslanika Pokreta Evropa sad Seid Hadžić, te poslanici Albanskog foruma Nikola Camaj i Artan Čobi.

Pismo su potpisali i poslanici DPS-a, Bošnjačke stranke, Građanskog pokreta URA, Socijaldemokrata, Hrvatske građanske inicijative, Demokratske unije Albanaca,

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Tužilaštvo formiralo predmet zbog Đukanovićevog intervjua

Bivši predsjednik države u intervjuu Anteni M kazao je da živimo u zatrovanoj atmosferi, te da će se „ćeranija po Crnoj Gori nastaviti“. Kaže i da je dužan da na to upozori, jer je „crnogorsko društvo društvo osvetnika”

Foto: Boris Pejović

Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom intervjua bivšeg predsjednika Crne Gore i DPS-a Mila Đukanovića.

Nakon detaljne analize intervjua Više državno tužilaštvo će po potrebi preduzeti i druge mjere i radnje u cilju donošenja odluke o eventualno počinjenom krivičnom djelu. To je Portalu RTCG saopšteno iz Višeg tužilaštva u Podgorici.

„Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom objave intervjua na portalima, koji je „Antena M“ dao M.Đ., a koji je od strane Uprave policije dostavljen na ocjenu ovom tužilaštvu radi preispitivanja eventualnog postojanja elemenata bića krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“, navodi se u odgovoru podgoričkog Višeg tužilaštva na pitanja RTCG.

Od tužilaštva je dat je nalog Upravi policije da od „Antena M“ pribavi i dostavi ovom tužilaštvu intervju u elektronskoj formi, te će se, kako kažu, nakon detaljne analize intervjua, po potrebi preduzeti i druge mjere i radnje u cilju donošenja odluke

Bivši predsjednik države u intervjuu Anteni M kazao je da živimo u zatrovanoj atmosferi, te da će se „ćeranija po Crnoj Gori nastaviti“. Kaže i da je dužan da na to upozori, jer je „crnogorsko društvo društvo osvetnika”.

„To nije karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta“, kaže on, i podsjeća da “u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina”.

“E, ko to ne zna, taj ne razumije kako je opasno kad vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete. Onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta. I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra”, poručio je Đukanović.

Njegova izjava naišla je na oštru osudu dijela javnosti.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije