Connect with us

POLITIKA

FUNKCIONER DPS-A SMATRA DA SE "CRTAJU METE POLICIJSKIM SLUŽBENICIMA LAZOVIĆU I MILOVIĆU"

Bošković: Da nije bilo Katnića ne bi bio pokrenut slučaj Vesne Medenice, on je sve to pripremio

„Katnić zaslužuje da bude saslušan i da mu bude određen pritvor. Sve je učinio da zataška slučaj Medenica“, poručio je Milan Knežević iz DF-a

Predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Milan Knežević iz DF-a kazao je da su djelovi bezbjednosnog sektora i pravosuđa povezani za kriminalnim grupama.

„Pravosuđe i bezbjednosni sektor bili su jedna vrsta logistike kako bi ti kriminalni klanovi djelovali. Da nije bilo Europola i portala Libertasa, ne bi došli do ovih podataka“, rekao je Knežević, gostujući na RTCG u emisiji Argumenti.

On je rekao da za njega najnoviji slučaj ne predstavlja neko iznenađenje, već kontinuitet zarobljene države od koje su jači kriminalni klanovi.

„Podaci o Vesni Medenici i njenom sinu bili su dostupni u novembru, da li kompletne ili ne, ali to će utvrdi novi GST. Katnić učinio sve da zataška ovaj slučaj ili da isfiltrira krivce ili osumnjičene kako bi samo Darko Lalović bio osumnjičen“, poručio je Knežević.

Član Odbora za bezbjednost i odbranu Predrag Bošković iz DPS-a kazao je da je tužilaštvo radilo svoj posao u slučaju Medenica.

„Kada je riječ o slučaju Medenica, SDT je poslao zamolnicu francuskom tužilaštvu da se omogoći pristup kodiranim prepiskam. To je stiglo 17. februara u SDT. Proces je pokrenut kada su obezbjeđeni dokazi i to je proslijeđeno policiji, da bi 16. marta reagovali nadležni. Siguran sam da novi GST Vladimir Novović nije mogao odmah da nešto pokrene, da to nije pripremio negov prethodnik“, napomenuo je Bošković.

Slučaj Petra Lazovića i Ljuba Milovića

Knežević smatra da su crnogorski nadležni organi duže vrijeme imali transkripte sa palikacije Skaj.

„Srbija je u januaru prošle godine počela da objavljuje transkripte kriminalnog klana Marka Miljkovića i Veljka Belivuka, a siguran am da je dio od strane Eropola bio proslijeđen crnogorskoj policiji i tužilaštvu, a da konkretnu komunikaciju koju smo mogli pročitati na portalu Libertas imamo od jula mjeseca i da je ona isključivo bila u nadležnosti SDT i Milivoje Katnić“, naveo je Knežević.

Milovan Pavićević skinuo zabranu Belivuku i Miljkoviću

Knežević, Foto: RTCG

On je naveo da zna ko je Miljkoviću i Belivuku skinuo zabranu ulaska u Crnu Goru.

„Postavlja se pitanje kako su Miljković i Belivuk u oktobru 2020. mogli da vrše krivična djela na teritoriji Crne Gore, kada im je bila stavljena zabrana ulaska, pa im je u januaru skinuta zabrana, što je, prema infomracijama koje ja imam, uradio u tom trenutku šef Centra bezbjednosti Milovan Pavićević. Pitanje je zato je Pavićević skunuo zabranu kada su Miljković i Belivuk bili osumnjičeni za nekoliko likvidacija“, istakao je Knežević.

Knežević: Katnić zaslužuje da bude saslušan i da mu bude određen pritvor.

Takođe, pitao je, ako su visoki policijski službenici bili na vezi sa Zvicerom i članovima kavačkog klana na tajnom zadatku, da li su znali za likvidacije u oktobru 2020. godine i šta su učinili da to spriječe.

„Tu se pojavljuju specijalni tužilac Saša Čađenović i GST Milivoje Katnić koji procjenjuju 20. januara 2022. da nema elemenata bića krivičnog djela, a sad imamo situacou da je novi GST ponovo naložio da se formira predmet“, naveo je Knežević.

Bošković: Crtanje meta policijskim službenicima

Bošković je istakao da Europol nije sad dostavio podatak, već u julu prošle godine.

„Državni organi su se time bavili. Nije portal Libertas dođao do podataka, već Europol, koji je to proslijedio svim službama regiona, ne samo Crnoj Gori“, rekao je on.

Bošković: Novi GST ne bi mogao za par dana da pokrene postupke da nije bilo pripreme prethodnika.

Bošković je kazao i da pominjanje imena nekih službenika tužilaštva i policije znači crtanje meta istima.

„Šta ako se ispostavi da je Milivoje Katnić u pravu? Ko će odgovorati ako se ugrozi bezbjednost pomenutih policijskih službenika ili nekog trećeg u čitavom tekstu? Pustimo da državni organi rade svoj posao, ovo su osjetljivce teme“, naglasio je Bošković.

On je kazao da nadležni organi treba da utvrde ko je poslao Miljkovića i Belivuka u Crnu Gore i da li su upravo policijski službenici koji se spominju u dokumentima Europola spriječili njihovu planiranu likvidaciju na teritoriji Crne Gore.

Knežević je podsjetio da je DF pozvao novog GST Novovića da procesuira svog prethodnika Milivoja Katnića kao i specijalnog tužioca Sašu Čađenovića.

„Ako Novović to ne uradi, mi ćemo podnijeti krivične prijave, a možda i protiv nekog iz SDT. Gospodin Katnić zaslužuje da bude saslušan i da mu bude određen pritvor“, ocijenio je Knežević.

Knežević je kazao da je jasno da policijski službenici koji su prijavljvali da imaju platu po 700 eura, a podacima Europola na računima imaju milione eure, nisu bili na tajnom zadatku, kao što je Katnić to rekao.

„Novo Specijalno tužilatvo je moralo da uzme izjave ovih policajaca, makar u svojstvu građanina“, smatra Knežević.

Bošković je kazao da je, prema njegovim saznanjima, policijski službenici su saslušani više puta, o čemu je obaviješten i Europol.

Knežević je pitao, zašto je novi GST ponovo otvorio slučaj, ako se Europol saglasio sa dostavljenim dokumentima nakon saslušanja.

„Petar Knežević kao pokazni primjer“

Komenatrišući slučaj pomoćnika komandanta Protivterorističke jedinice (PTJ) Petar Knežević i sporni audio snimak o dešavanjiima na Cetinju 5. septembra, Bošković je kazao da će DPS insistirati da dobiju odgovor i da svi oni koji su se ogriješili o zakone i procedure ne mogu ostati u bezbjednosnom sektoru.

Knežević je rekao dasu dešavanja na Cetinju bila rušenje ustavnog poretka jer je skup bio neprijavljen.

„Petar Knežević je izvađen kao pokazni primjer kako bi se krenulo u smjenu i Miloša Rakonjca i još jendog pbroja policijskih funkcionera, koji su 2015, učestvovali u razbijanju naših demonstracija“, reako je jedan od lidera DF-a.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Spajić: Srbi nisu genocidan narod

„Nijedan narod nije genocidan“

Spajić, Foto: Luka Zeković

„Za nas Srbi nijesu i ne mogu biti genocidan narod. To i ne postoji. Nijedan narod nije genocidan”, poručio je premijer Spajić u objavi na društvenoj mreži “X”.

Spajić je istakao da na temelju predloženih amandmana niko ne može reći da Crna Gora osuđuje srpski narod, Srbiju ili Republiku Srpsku.

„Srbi u Crnoj Gori čine značajan procenat našeg stanovništa i to nikada ne smijemo zanemariti. Za nas Srbi nijesu i ne mogu biti genocidan narod. To i ne postoji. Nijedan narod nije genocidan”, ističe se u objavi.

Premijer zaključuje da samo radom i rezultatima kakvi su naši – Evropskoj uniji dokazujemo da se vrijedi boriti za Crnu Goru, za Zapadni Balkan i bolje sjutra svih naroda koji žive na ovim prostorima.

Osuda genocida, gdje god da se desio

Spajić je juče saopštio da će Crna Gora glasati za Rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici u UN, kao i da će glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

“Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas – Srebrenicu. Nikakav problem to nije. Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo”, rekao je Spajić u Skupštini Crne Gore, odgovarajući na pitanje lidera opozicione Bošnjačke stranke hoće li Crna Gora podržati Rezoluciju o Srebrenici, koju su inicirale Njemačka i Ruanda.

On je najavio da će “Vlada o tome raspravljati”, ali da “misli da je to izlišno spominjati, jer smo se sporazumno obavezali da vodimo proevropsku politiku”. Najavio je i amandmane.

Premijer je naveo da prvi amandman glasi „ponavljujući da je krivica za zločin genocida individualizovana i da se ne može pripisati nijednoj etničkoj, verskoj ili drugoj grupi ili zajednici u cjelini“, a drugi „potvrđujući nepovredivost opšteg okvira sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini sa svim njegovim odredbama“, prenosi Glas Amerike.

“Čvrsto vjerujemo da se ovim amandmanima uvažavaju žrtve, ali i sprječava žigosanje naroda zbog zločina pojedinaca. Oni imaju za cilj da onemoguće manipulacije koje često služe određenim društveno- političkim činiocima za unutrašnje potrebe”, rekao je Spajić.

On je ocijenio da je “Rezolucija o genocidu u Srebrenici koja je na dnevnom redu u UN-u je jako osjetljiva tema, a Crna Gora kao multietnička država ima obavezu da spriječi zloupotrebu žrtava, te pruži dodatan napor ka smanjenju etničkih distanci i prevazilaženju tenzija u regionu”.

Obrazlažući pitanje upućeno premiieru, lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović podsjetio je da su Rezoluciju do sada kosponzorisali neki od ključnih crnogorskih međunarodnih partnera, među kojima su SAD, Francuska, Turska, Velika Britanija, Luksemburg, Austrija, Švedska, Italija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija, Slovenija i Sjeverna Makedonija.

On je naveo da bi “Crna Gora glasanjem za Rezoluciju još jednom stala na istu stranu sa državama razvijene demokratije i poštovanja prava i potvrdila da suštinski, a ne deklarativno, pripada dijelu civilizivanog svijeta čiji dio želi da bude vrijednosno, suštinski i formalno”.

Spajićeva najava naišla je na oštru reakciju vladajuće prosprske Demokratske narodne partije Milana Kneževića, koja je saopštila da će “današnja izjava premijera Milojka Spajića da će Vlada Crne Gore glasati za Rezoluciji o Srebrenici, nanijeti nepopravljivu štetu srpskom i crnogorskom narodu u Crnoj Gori, uvodeći nas u društevno političku nestabilnost i dodatnu polarizaciju.

DNP je su saopštila da je “ovakvim stavom Milojka Spajića grubo narušen koalicioni Sporazum kojim je jasno precizirano da nova izvršna vlast neće potencirati i otvarati teme koje će nas dijeliti po nacionalnim, vjerskim i ideološkim šavovima”.

Oni su poručili premijeru „da su nepostojanje ekonomskog programa Evropa sad 2, indolentan, nestručan i vrlo sumnjiv i skandalozan način ponašanja i rada jednog broja ministara, ali i današnja podrška Rezoluciji o Srebrenici, doveli u pitanje našu dalju podršku njegovoj Vladi i…eventualnoj rekonstrukciji Vlade u junu”.

Američka ambasada u SAD je ranije saopštila da je Stejt dipartment imao uvid u nacrt amandmana Crne Gore na tekst Rezolucije o Srebrenici, ali je demantovala informacije koje su objavili lokalni mediji da SAD u tome imaju posredničku ulogu.

Više uticajnih crnogorskih nevladinih organizacija zahtjevalo je, u pismu upućenom premijeru Milojku Spajiću, izjašnjenje predlaže li Vlada Crne Gore amandmane na Rezoluciju o Srebrenici, te ako je to tako, da objavi i argumentovano obrazloži tekst tih amandmana.

Posebno zahtijevaju od premijera Spajića da, prilikom izjašnjavanja o eventualnim amandmanima, saopšti i da li će Crna Gora, uz njih, kosponzorisati rezoluciju o Srebrenici ili neće, i ako neće – zbog čega neće, kao i da li se, na bilo koji način, dovodi u pitanje glasanje Crne Gore o rezoluciji, u slučaju da amandmani ne budu usvojeni.

Više od 100 NVO i preko 350 građana Crne Gore, uključujući i brojne javne ličnosti, podržalo je inicijativu da Crna Gora konsponzoriše Rezoluciju o Srebrenici, navodeći da bi to bio “dostojnan izraz poštovanja prema žrtvama srebreničkog genocida i odgovornim odnosom prema budućnosti.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Stijović i Delić nisu više savjetnici Milatovića: Podnijeli ostavke iz ličnih razloga

Oni su pokrivali pozicije savjetnika za regionalni razvoj i za odnose sa javnošću

Stijović, Foto: Vlada Crne Gore

Aleksandar Stijović podnio je ostavku na mjesto savjetnika predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.

„Podnio sam ostavku iz ličnih razloga. Ne bih dalje ništa da komentarišem“, rekao je Stijović „Vijestima“.

On je pokrivao poziciju savjetnika za regionalni razvoj u Kabinetu Milatovića.

Stijović je imenovan na tu poziciju u junu prošle godine.

On je bio ministar poljoprivrede u Vladi Zdravka Krivokapića do aprila 2020. godine.

Pored Stijovića, ostavku je podnio i Goran Delić savjetnik za odnose sa javnošću predsjednika Crne Gore Jakova MIlatovića.

Delić

Delić je napisao da iz ličnih razloga podnosi ostavku na to mjesto.

„Svim koleginicama i kolegama zahvaljujem na saradnji i želim puno uspjeha na ličnom i profesionalnom planu“, kazao je Delić.

On je na toj poziciji bio od sredine februara. U kabinet predsjednika došao je iz Centra za demokratsku traziciju (CDT).

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Spajić: Glasaćemo za rezoluciju o Srebrenici

„Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo“, kazao je Spajić

Foto: Gov.me/S.Matić

Premijer Milojko Spajić je kazao da će Crna Gora glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

“Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas – Srebrenicu. Nikakv problem to nije. Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo. Vlada će o tome raspravljati, ali mislim da je to izlišno spominjati jer smo se sporazumno obavezali da vodimo proevropsku politiku”, kazao je Spajić odgovarajući danas u Skupštini na pitanja predstavnika poslaničkih klubova, na posebnoj sjednici posvećenoj premijerskom satu.

Lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović pitao je Spajića hoće li Crna Gora na zasijedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) podržati Rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici koju su inicirale Njemačka i Ruanda.

Ibrahimović je rekao da su Rezoluciju do sada kosponzorisali neki od ključnih crnogorskih međunarodnih partnera, među kojima su SAD, Francuska, Turska, Velika Britanija, Luksemburg, Austrija, Švedska, Italija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija, Slovenija i Sjeverna Makedonija.

Ibrahimović smatra da bi Crna Gora glasanjem za Rezoluciju još jednom stala na istu stranu sa državama razvijene demokratije i poštovanja prava i potvrdila da suštinski, a ne deklarativno, pripada dijelu civilizivanog svijeta čiji dio želi da bude vrijednosno, suštinski i formalno.

“Ja vjerujem da možete državnički da se nosite sa svim izazovima koji su pred ovom Vladom.Vjerujem da možete da uvedete ovu državu u EU, ali imate izazov – Rezoluciju koju su podnijeli evropski partneri. …Da li vi možete odgovoriti ovako važnom izazovu”, rekao je Ibrahimović.

Istakao je da se u tekstu Rezolucije nigdje ne pominje da je jedan narod genocidan.

Spajić je odgovorio da su on i svi ljudi iz PES-a oduvijek bili prozapadno orjentisani.

“Što su iz DPS-do 2014.imali proprusku a od tada proveropsku, čestitam na promjeni. Ali oni su prihvatili moju politiku. Vi ste 25 godina vodili prorusku politiku, a onda pet godina proevropsku”.

Ibrahimović je kazao da je shvatio da će Vlada podržati Rezoluciju.

“Drago mi je da javnost to čuje, ali volio bih da svi predstavnici vlade shvate da nam je mjesto sa zemljama koje su kosponzori ove Rezolucije. To je civilizacijska potreba ovoga društva”, rekao je.

Spajić je rekao da ne prihvata tezu da je Crna Gora lošija od bilo koga:

“Mi smo jednaki sa Francuzima, Njemcima, Amerikancima, Austrijancima, uvijek. Mi nismo tikva bez korijena, naš korijen je veliki. Mi smo Evropa opet, Crna Gora se vraća svojim korijenima. Mi treba da budemo lideri u Evropi”, kazao je Spajić.

Istakao je da mnogi nisu pročitali Rezoluciju, navodeći da amandmani na Rezoluciju govore da nijedan narod nije genocidan:

“Svi naši partneri su ih podržali. Jesmo li čuli reakciju BIH? Ubijeđen sam da su amandmani odlični i da će da pokažu pravu namjeru. Treba čitav region smiriti…Vidimo da će i Jasenovac biti u proceduri. Mi smo za”, rekao je Spajić.

Amandmani će, kako je rekao, dati sigurnost da niko nema ništa protiv srpskog naroda.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije